– Nem vagyunk semlegesek, az ártatlan áldozatok és az igazság oldalán állunk, az EU és a NATO szövetségének részeként vállalt kötelezettségeinknek eleget teszünk. Amikor pedig jogunk van egy döntésre nemet mondani, és a magyar érdek is úgy kívánja, akkor nemet is mondunk. Szuverenitásunkról semmilyen körülmények között nem vagyunk hajlandók lemondani.
Nem egyezünk bele olyan döntésekbe, amelyek nagyobb áldozatot követelnek a magyar emberektől, mint amekkora fájdalmat az orosz agresszornak okoznak
– szögezte le a magyar köztársasági elnök, utalva arra, hogy Magyarország egyelőre nem egyezett bele az Oroszországgal szembeni hatodik uniós szankciós csomag elfogadásába, amelynek célja az orosz kőolajimport leállítása.
Novák Katalin emlékeztetett: Magyarország megszavazta mind az öt szankciós csomagot Oroszország ellen, de Magyarországnak szüksége van az Oroszországból érkező energiaforrásokra, ebből a szempontból nehezebb helyzetben vagyunk, mint sok más európai ország.
Világossá vált számomra, hogy Lengyelország helyzete lényegesen egyszerűbb, mint Magyarország helyzete. Magyarország és Oroszország kapcsolatrendszere sokkal jobban össze van fonódva, főleg gazdasági szempontból
– közölte Andrzej Duda. Mint mondta, Lengyelország már korábban elkezdte a diverzifikációs folyamatokat a földgáz, a kőolaj és az elektromos energia területén, ezért lényegesen függetlenebb az orosz beszállításoktól.
– A hatodik szankciós csomagra szükség van. Remélem, hogy sikerül a magyar vezetéssel tárgyalásokat folytatni és olyan formába önteni a szankciókat, hogy elfogadható legyen mindenki számára – mondta a lengyel államfő, arra is figyelmeztetve:
a diverzifikáció rengeteg pénzbe kerül, erre lehetne használni az uniós forrásokat, amelyeet sajnos nem csak Magyarország, de Lengyelország esetében is visszatartanak.
Andrzej Duda arra utalt, hogy a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapból se Varsónak, se Budapestnek nem utalt pénzt az Európai Bizottság. Ezért a lengyel elnök felszólította Brüsszelt, hogy vizsgálja felül ezirányú politikáját. Hasonló nyilatkozatot tett Novák Katalin:
Magyarország elemi érdeke, hogy több lábon álljon, ehhez forrásokra, pénzre van szükség, Duda elnök úrral együtt fellépünk azért, hogy a a helyreállítási alapból nekünk jogosan járó összegeket minél hamarabb megkaphassa mind Lengyelország, mind Magyarország.
Novák Katalin arról is beszélt, hogy Ukrajna ma Európa kapuját védi, és ki kell állni az ártatlan ukrán emberek mellett.
Lengyelországban és Magyarországon is egyszerre mozdultak meg az emberek, hogy segítséget tudjanak nyújtani. Nem volt kérdés. Nem mérlegelték azt, hogy ez nekik megéri-e, hogy ez nekik milyen fájdalomba, nehézségekbe, milyen áldozatokba kerül
– fogalmazott a magyar köztársasági elnök Varsóban. Hozzátette: – Ott voltak, és az első perctől összefogtak, segítettek. Segítettek a civilek, segítettek a polgármesterek, segítettek a civil segélyszervezetek, segítettek az egyházak. A lengyelek és a magyarok is jelesre vizsgáztak emberszeretetből, segítségnyújtásból.
A menekültválsággal kapcsolatban is hiányolta Andrzej Duda az Európai Bizottság segítségét. Mint mondta, a menekülteket befogadó, Ukrajnával szomszédos országok nem kapnak anyagi eszközöket a menekültellátáshoz,
ez a típusú politika eleve aláássa az EU hitelességét, az egységességét.
A lengyel államfő közölte: megnyugtatom Lengyelországba érkezett ukrán menekülteket, mindent megteszünk értük attól függetlenül, hogy nem kapunk erre pénzt.
Novák Katalin végezetül arról is beszélt, hogy Andrzej Dudával szót ejtettek arról: Lengyelország és Magyarország két keresztény, keresztény alapokon álló ország, amelyeknek fontos, hogy a hagyományos családoknak a lehető legnagyobb támogatást meg tudják adni.
A sajtótájékoztatót Andrzej Duda Facebook-oldalán visszanézhető: