− A körcsere zsákutcába jutott Olaf Scholz kancellár habozása miatt. Észbe kaphatna, ugyanis már az egyik legfontosabb szövetségesünk, Lengyelország is élesen kritizálja a kormányt a tétlensége miatt − jelentette ki Friedrich Merz német ellenzéki politikus. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) párt vezetője arra az üzletre utalt, amelynek teljesítésére még áprilisban tett ígéretet Olaf Scholz. Eszerint amennyiben Berlin szövetségesei saját, szovjet fejlesztésű harckocsijaikkal támogatják Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban, úgy Németország modern tankokkal pótolja a partnerei haderejében kialakuló hiányt.
A bonyolult folyamatra azért volt szükség, mert Berlin az ukrajnai háborúval kapcsolatban folytatott politikájában sokáig kivárásra játszott, Scholz ugyanis nem kívánta közvetlenül fegyverekkel ellátni Kijevet.
Másrészt azzal indokolták a harckocsicserével kapcsolatos döntést, hogy az ukrán katonák alapvetően a szovjet technológiák kezeléséhez vannak szokva, így ez gyorsabb és hatékonyabb megoldásnak bizonyulhat, mint elsajátítani a német eszközök használatát.
Friedrich Merz nyilatkozatát megelőzően Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter keményen bírálta Berlint, mondván, Scholz ajánlata mindössze propagandahúzás volt, a kancellár nem mutat semmiféle politikai akaratot annak végrehajtására. Pedig Varsó a megállapodás rá eső részét már teljesítette:
a háború kezdete óta Lengyelország legalább 240 T−72 típusú szovjet fejlesztésű harckocsit szállított Ukrajnába, ezenfelül pedig több önjáró löveggel és Grad típusú rakéta-sorozatvetőkkel látta el szövetségesét.
Ezek pótlására Berlin saját gyártású Leopard harckocsikat és szintén német fejlesztésű Marder gyalogsági harcjárműveket ajánlott fel, azonban ezek egyelőre még nem érkeztek meg.