Kína bekérette az Egyesült Államok pekingi nagykövetét Pelosi tajvani látogatása miatt

Leszögezték: Kína nem fogja ölbe tett kézzel tűrni a látogatást.

MTI
2022. 08. 03. 10:22
PELOSI, Nancy
Tajpej, 2022. augusztus 2. Nancy Pelosinak, az amerikai képviselõház elnökének látogatása ellen tiltakozik egy tüntetõ Tajpejben 2022. augusztus 2-án. A Peking azonnali bírálatát kiváltó látogatással Pelosi 25 év óta az elsõ amerikai házelnök, aki hivatalos látogatás keretében Tajvanra utazott. MTI/AP Fotó: Csiang Jing-jing
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bekérette a kínai külügyminisztérium helyi idő szerint kedd este az Egyesült Államok pekingi nagykövetét, s határozott tiltakozását fejezte ki Nancy Pelosi amerikai házelnök tajvani látogatása miatt. Peking emellett gazdasági szankciókat is kivetett a szigetre. A Hszinhua kínai állami hírügynökség szerint Nicholas Burns nagykövetet Hszie Feng külügyminiszter-helyettes fogadta, aki leszögezte: Pelosi látogatása sérti a Peking által vallott egy Kína elvét. 

Hszie egyúttal azt vetette Washington szemére, hogy mást tesz, mint amit mond, a látogatás kapcsán pedig leszögezte: Kína nem fogja ölbe tett kézzel tűrni.

Felrótta emellett az amerikai külügyminisztériumnak, hogy a tárca weboldaláról eltűnt a „Tajvan Kína része” felirat, és aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok növekvő tajvani fegyverexportja miatt. Sürgette egyúttal Washingtont, tegyen lépéseket a helyzet enyhítésére, mielőtt túl késő lesz.

A kínai kormány egyúttal bejelentette, hogy leállította a természetes homok tajvani exportját, valamint a szigetről érkező hal- és gyümölcsimportot. A szankciók mindazonáltal nem érintik a csipeket és más ipari termékeket.

A politikai feszültség ellenére Kína a sziget legnagyobb kereskedelmi partnere. Peking hevesen tiltakozott a látogatás ellen, Kína ugyanis a saját részének tekinti az 1949 óta önálló politikai vezetéssel bíró szigetet.

Washington a sziget legnagyobb fegyverszállítója. Maga Pelosi Caj Jing-ven tajvani elnökkel közös, szerdai sajtótájékoztatóján azt hangoztatta, hogy bár kormánya a status quo híve, „az Egyesült Államok nem hagyja magára Tajvant”, egyúttal méltatta a sziget demokratikus berendezkedését.

Pelosi a tervek szerint a hét második felében Japánba látogat, ahol Kisida Fumio miniszterelnökkel is találkozik.

 

Borítókép: Nancy Pelosinak, az amerikai képviselőház elnökének a látogatása ellen tiltakozik egy tüntető Tajpejben 2022. augusztus 2-án. A Peking azonnali bírálatát kiváltó látogatással Pelosi huszonöt év óta az első amerikai házelnök, aki hivatalos látogatás keretében Tajvanra utazott (Fotó: MTI/AP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.