Az Európai Bizottság meghosszabbította az átmeneti védelemre jogosult ukrajnai menekültek Európai Unión belüli tartózkodási idejét: az intézkedés értelmében 2024 márciusáig maradhatnak a blokk területén azok, akik menedékjogot kaptak valamelyik tagállamban.
Az ENSZ adatai szerint a háború kezdete óta több mint 7,6 millióan menekültek európai országokba, közülük mintegy 4,2 millióan kaptak menedékjogot.
Az uniós átmeneti védelem értelmében az ukránok tartózkodási engedélyt kaptak, valamint a tagállamoknak hozzáférést kell biztosítaniuk számukra az oktatáshoz és a munkaerőpiachoz.
Sokan, akik elhagyták Ukrajnát és átmeneti védelmet kértek, most hazatérnek, mert szeretnék újjáépíteni hazájukat. Kijevben azonban ismét bombák hullottak, ezért hoztuk meg a döntést: ha valaki hazamegy, nem kell lemondania az átmeneti védelemről, csupán jelezzék, hogy elhagyták az Európai Unió területét
– ismertette a döntés részleteit Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa.
Az Ukrajnával szomszédos országok közül Lengyelország adott menedékjogot a legtöbb ukrajnai menekültnek, több mint 1,4 millióan részesülnek átmeneti védelemben. Utána következik Szlovákia és Románia, majd Magyarország: hazánk harmincezer menekültnek adott menedékjogot. A szomszédos országokon kívül Németország fogadta a legtöbb menekültet, több mint 997 ezret, közülük 709 ezren kaptak menedékjogot. Utána következik Csehország mintegy 442 ezer menekülttel, majd Olaszország csaknem 171 ezer menekülttel.