Ahogyan hiába hitte el mindenki Brüsszelnek, hogy a versailles-i csúcstalálkozó megállapodása értelmében nem korlátozza majd szankciókkal az orosz energiahordozókat, ugyanúgy rúgta fel az uniós vezetés a nyolcadik szankciós csomag megszavazásakor tett ígéretét, amely szerint a nukleáris energia területe tabu – hiszen nemcsak Európa energiaellátását veszélyeztetné, hanem a közvetlen biztonságunkat is, ha kísérletezni kezdenénk például az orosz fűtőelemek helyettesítésével.
Atomreaktorokkal nem egészséges játszani. Atombombával sem. Na most, minő meglepetés, a kiszivárgott újabb szankciós csomagterv – sorban a kilencedik (csak tudjuk követni!) – tiltaná a Roszatom több évtizede használt nukleáris technológiáját és fűtőelemeit Európában. Vagyis az egyetlen biztonságos, kipróbált atomenergetikai szakértelmet, amely jelenleg a világpiac hetven százalékát lefedi. Nem véletlenül, ugyanis működik.
Mi, magyarok ebben egészen biztosak lehetünk, mert amikor a Paksi Atomerőmű kettes blokkjában baleset történt – a karbantartó cég hibájából – még 2003-ban, a Roszatom szakemberei tudták megoldani. Apropó, karbantartó cég! A sorozat korábbi cikkében már megírtuk, hogy egy akkor német–francia tulajdonosi hátterű konzorcium, a Framatome végezte a Paksi Atomerőmű karbantartását a Medgyessy-kormány megbízásából, és okozott súlyos üzemzavart egy hibásan tervezett hűtőmedencével: ezt Csernobil és Fukusima mellett a legkomolyabb atombalesetként tartják számon.
A történtek felelevenítése azért sem mellékes, mert a szóban forgó Framatome vállalat már az ukrajnai háború kitörésekor bejelentkezett, hogy helyettesítse az eddigi olcsó és biztonságos orosz fűtőelemeket, és politikai nyomásra Csehország leszerződött a céggel, amely így 2024-től nyugati üzemanyagot szállít majd az orosz típusú blokkokba.