Több mint egymillió fontot (körülbelül 471 millió forint) kapott fizetett beszédeiért Boris Johnson korábbi brit miniszterelnök lemondása óta − számolt be az Euronews. Mivel Johnson képviselőként még mindig tagja a brit törvényhozásnak, így a parlament által megosztott, a törvényhozók vagyonnyilatkozatait tartalmazó dokumentumból kiderül, a volt kormányfő különböző beszédeiért 215–280 ezer font (131 millió forint) körüli juttatást kapott. Johnson pedig nem volt rest, ami a szónoklatainak gyakoriságát illeti.
Miután szeptemberben kiköltözött a Downing Streetről, a volt miniszterelnök többek közt az Egyesült Államokban, Indiában és Portugáliában állt a nagyközönség elé.
Ezek alapján a brit politikus órabére körülbelül harmincezer font (14 millió forint) volt a lemondását követő időszakban − írta az MTI.
Johnsont egyébként még miniszterelnöksége alatt többször is támadták párttársai beszédeinek minősége miatt − emlékeztetett az Euronews. 2021-ben a brit ipari konföderáció (CBI) konferenciáján tartott szónoklatában például a világhírű gyermeksorozat, Peppa malac elképzelt világát méltatta − többek közt az „utcák biztonsága miatt” −, valamint a bibliai Mózeshez hasonlította magát, emellett pedig egy autó motorjának hangját is utánozta.
A beszéd közben Johnson egy hosszú és kínos pillanatra elvesztette a fonalat, sűrű bocsánatkérés közepette lapozgatott papírjai közt.
Az, hogy vezető politikusok karrierjük csúcsa után fizetett beszédekből keresik kenyerüket, nem új keletű dolog. Év elején például Lech Walesa korábbi lengyel elnök vallott arról, hogy az olyan problémák, mint például az ukrán válság, felértékelték a kelet-európai szakértők véleményét, s a nyugati országokban tartott beszédeiért akár százezer eurót is zsebre rakott.
Az Associated Press amerikai hírügynökség még 2016-ban világított rá, hogy Hillary Clinton volt külügyminiszter, valamint a demokraták 2016-os elnökjelöltje több millió dollár jutattást kaphatott kormányzati szervek előtt tartott beszédeiért cserébe 2013 és 2015 között.