Eljött az ideje annak, hogy tárgyalások révén érjünk el békét Ukrajnában – érvel Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a The Spectator című brit magazinban megjelent írásában. Kissinger az első világháború eseményeit felidézve sürgeti a mielőbbi békekötést: mint írja, bár 1916-ban a háborúban részt vevő államok, látva a harcok okozta mértéktelen pusztítást, az amerikaiak közvetítésével már keresték a békemegállapodás lehetőségét, a háború még két évig elhúzódott, további milliók életét követelve.
Egyesek számára az lenne a kívánatos, ha a háború következményeként Oroszország cselekvőképtelenné válna. Ezzel nem értek egyet
– tér vissza az ukrajnai háborúhoz Kissinger. Mint érvel: bár hajlamos erőszakot alkalmazni, Oroszország az elmúlt fél évezredben hozzájárult a globális hatalmi egyensúly kialakulásához, e történelmi szerepét pedig nem szabad lebecsülni. Oroszország az elmúlt hónapokban elszenvedett háborús veszteségei ellenére továbbra is atomhatalom, ezért komolyan kell venni, ha eszkalációval fenyegeti meg Ukrajnát. Ha pedig nem létezne már ez a képessége, hatalmi vákuum alakulna ki ebben a hatalmas, tizenegy időzónát átölelő országban, az egymással vetélkedő társadalmai erőszakhoz folyamodhatnának, ami további országok bevonását jelenthetné – vázolja fel a jövővel kapcsolatos aggályait a 99 éves egykori diplomata. Felhívja továbbá a figyelmet a gyakran mesterséges intelligencia által működtetett, modern fegyverzet veszélyeire. Ilyen körülmények között égető szükség van a diplomáciára, bármennyire bonyolultnak és frusztrálónak tűnik.