Három busszal mintegy 130 migráns érkezett Kamala Harris amerikai alelnök washingtoni otthona elé karácsonykor, arra ösztönözve a Biden-adminisztrációt, hogy fordítson nagyobb figyelmet az illegális bevándorlás problémájára. A déli államok, mint Texas vagy Florida republikánus vezetése hónapok óta indít buszjáratokat olyan északi városokba, mint New York, Chicago, Philadelphia vagy Washington, annak érdekében, hogy az egyébként migrációt ösztönző liberális városvezetők is megértsék az illegális bevándorlók okozta nehézségeket és így változtassanak a hozzáállásukon.
A mostani eset azonban kisebb felháborodást váltott ki, mert mint ahogy arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Államokat jelenleg egy bombaciklon sújtja, amely különösen az északi államokban mínusz tíz-húsz Celsius-fokos hőmérsékletet és hatalmas havazást eredményezett, mégis a buszokról leszállt migránsok egyike-másika pólóban és rövidnadrágban érkezett.
A busz – a hírek szerint – egyébként eredetileg New Yorkba tartott volna, ám éppen a zord időjárási körülmények miatt végül Washingtonba szállította utasait. Az amerikai sajtó, a Fehér Ház és migránsokat segítő szervezetek szerint is a texasi kormányzó, Greg Abbott áll a karácsonyi „buszoztatás” mögött.
Abbott gyerekeket hagyott az út szélén karácsonykor, miközben tomboltak a mínuszok és még csak nem is egyeztetett a helyi vagy szövetségi hatóságokkal
– fogalmazott Abdullah Hasan, a Fehér Ház sajtótitkár-helyettese. Hozzátette: ez egy kegyetlen, veszélyes és szégyenletes húzás volt.
A migránsok érkezéséről azonban nemcsak a hírcsatornák, hanem már napokkal korábban a Migráns Szolidaritás Kölcsönös Segítségnyújtási Hálózat (MSMAN) is értesült, amelynek aktivistái már a helyszínen várták a határról érkezőket, akiket átmenetileg egy közeli templomba szállítottak.
A vádakra reagálva Abbott szóvivője, Renae Eze közleményében úgy fogalmazott, hogy a migránsok „maguk szerettek volna Washingtonba utazni, és miután aláírtak egy több nyelven is elérhető önkéntes hozzájárulási nyilatkozatot, amelyben megegyeztek a célállomásról is”, ez lehetővé vált a számukra.
A szóvivő kiemelte:
azt se feledjük, hogy a szövetségi kormány dolgozta fel az ügyüket és engedte ki őket a határőrizeti fogságból, miután történelmi mértéket öltött a Texas államot és különösen El Paso városát elérő, a Biden-adminisztráció okozta migrációs nyomás, amely miatt rendkívüli állapotot kellett kihirdetni.
„Amíg Texas mindent megtesz, hogy segítséget nyújtson a határ mentén élő, túlterhelt közösségeknek, addig Joe Biden elnök és alelnöke álszent módon panaszkodnak, ahelyett hogy a munkájukat végeznék és megerősítenék a határvédelmet” – zárta közleményét a szóvivő.
A texasi kormányzó a múlt héten felszólította az elnököt, hogy azonnal szabadítson fel szövetségi forrásokat a határon kialakult helyzet kezelésére. „Éljen az alkotmány adta mandátumával és biztosítsa a déli határ védelmét, mielőtt még többen vesznének oda” – írta Abbott. Texas a Nemzeti Gárda segítségével már megkezdte a határ megerősítését.