– Megkezdődött-e az újranyitás? Igen. De vissza is tért minden a normális kerékvágásba? Aligha – fogalmazott John Liu, a Bloomberg hírügynökség munkatársa a pekingi repülőtéren, miután a távol-keleti ország immáron B kategóriájú – a korábbi A osztályúról, amely a pestissel és a kolerával azonos szintű – betegségnek minősítette a koronavírust, ezzel feloldva a szigorú zéró-Covid politika utazási korlátozását is.
Vasárnaptól kezdődően Peking feloldotta a karanténkötelezettséget a beutazókkal szemben, megszűnt a kötelező reptéri tesztelés, valamint eltűntek a fehér kezeslábasba öltözött egészségügyi dolgozók is – az országba belépőknek egy negatív PCR-tesztet még fel kell mutatniuk.
Noha a befektetők örültek a hatalmas kínai gazdaság újranyitásának, amelytől a globális gazdaság erősödését is várják, a nyitás egyúttal a koronavírus megerősödését is hozhatja.
A feloldást követően ugyan Hongkongból és néhány ázsiai országból szinte özönlöttek az emberek Kínába, akik a határellenőrző pontokon készített képekkel örökíttették meg a jeles alkalmat, Dél-Koreából, Japánból, Európából és Észak-Amerikából elmaradtak a Kínába érkező tömegek. Ez részben a még mindig magas repülőjegyárak, részben pedig a lazítást elrendelő Peking elleni szigorítások miatt alakult így. Az említett térségek – többek között – a „transzparencia hiányára” hivatkozva tesztelési kötelezettséget írtak elő a Kínából érkezőkkel szemben, míg például Németországban, Belgiumban és Luxemburgban arra kérték a lakosokat, hogy halasszák el a „nem halaszthatatlan” kínai útjukat.
A zéró-Covid politika elengedése miatt megnőttek az esetszámok és a halálozások az ázsiai országban. Noha a hivatalos statisztikák szerint továbbra is mintegy tízezer új fertőzöttet igazolnak naponta, a valóság ennél jóval kiábrándítóbb lehet.