Tavaly összesen 3955 terrortámadást követtek el világszerte, 28 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben: két évvel ezelőtt 5463 támadást jelentettek. A halálos áldozatok száma szintén csökkent: kilenc százalékkal kevesebben vesztették életüket a merényletek során, mint 2021-ben és a legvéresebb 2015-ös évhez képest pedig 38 százalékos a csökkenés – mutatott rá Globális Terrorizmus Index (GTI) nevű jelentésében az ausztráliai központú Gazdasági és Békekutató Intézet (IEP).
Hatalomra kerültek a terrortámadások korábbi felelősei
Az intézet szakértői a tálibok afganisztáni hatalomra kerülésével magyarázzák a visszaesést. Az elmúlt években Afganisztán vált a terrorizmustól leginkább sújtott országgá: a terrortámadások zömét azonban éppen a tálibok hajtották végre, ám mióta hatalomra kerültek, nem nyúltak a terrorizmus eszközéhez.
A Migrációkutató Intézet elemzői rámutattak: a közép-ázsiai országban az elmúlt évben 75 százalékkal csökkent a támadások és 58 százalékkal a halálos esetek száma. Felhívták a figyelmet ugyanakkor arra, hogy ha az összesítésből Afganisztán kikerülne, a globális index négyszázalékos emelkedést mutatna. Az országban ugyanis az Iszlám Állam (ISIS) közel-keleti terrorszervezet helyi ága továbbra is számos merényletet hajt végre, emellett az ISIS-t és a nekik hűséget fogadó csoportokat tartják felelősnek az IEP szakértői az afrikai biztonsági helyzet romlásáért.
Romlik a helyzet a Száhel-övezetben
A jelentés szerint elsősorban a Száhel-övezetben romlott jelentősen a helyzet, amelyet a GTI már tavaly is a terrorizmus egyik központjának nevezett. A térségben tavaly kilenc százalékkal nőtt a halálos áldozatok száma, így ez az övezet adja a terrorizmus globális halottainak 43 százalékát.
A Száhel-övezetben több támadás történt, mint Délkelet-Ázsiában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában együttvéve
– hangsúlyozzák a biztonsági helyzet romlásának mértékét a Migrációkutató Intézet szakértői.