Kínánál kilincselt fegyverekért a Wagner-csoport

Oroszország több másik szövetségesét is megkeresték.

Magyar Nemzet
2023. 04. 21. 10:28
Fegyver illusztráció Forrás: Unsplash
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jack Teixeira által kiszivárogtatott amerikai hírszerzési anyagok között szereplő jelentés szerint a Wagner-csoport nevű zsoldoshadsereg Kínától vásárolt volna fegyvereket és lőszert, hogy zavartalanul folytathassa Oroszország támogatását az ukrajnai háborúban. Kína azonban elutasította a kérelmet – írja a jelentésre hivatkozva a Financial Times (FT) című napilap.

A Wagner Kínához intézett közvetlen kérése azt bizonyítja, hogy a zsoldoshaderő valamiért azt valószínűsítette, hogy Peking nyitott lesz a felfegyverzésére. Ez egy olyan lépés lett volna, ami látványosan túlmutatott volna az eddig Moszkvának nyújtott, nem halálos eszközök körül összpontosuló segítségnyújtáson.

Január elejéig azonban Kína nem szállított a Wagnernek fegyvereket – a jelentés szerint még tesztelésre sem –, és nem is állt kapcsolatban a zsoldoscsoporttal.

Csin Gang kínai külügyminiszter április 14-én azt mondta, hogy országa nem ad el fegyvereket az orosz–ukrán háború egyik oldalának sem. Az elmúlt hónapokban amerikai tisztviselők ugyanakkor azt hangoztatták, hogy Kína fontolgatja, hogy fegyverküldéssel száll be a háborúba Oroszország oldalán. Peking tagadta ezeket a vádakat.

Olekszij Danilov ukrán nemzetbiztonsági és védelmi miniszter egy április 16-i interjúban azt mondta, Ukrajna nem talált olyan kínai fegyvereket, amelyeket Oroszország használt volna a harctéren. 

Abban az esetben, ha ez megváltozik, azonnal értesítjük mind az ukrán társadalmat, mind a világot. Tekintettel azonban Kína világpolitikai szerepvállalására, nem világos, hogy miért most döntenének úgy, hogy fegyvereket szállítanak az Orosz Föderációnak

– mondta Danilov.

Példaként hozzátette, hogy amint Ukrajna meg tudta erősíteni, hogy Oroszország iráni gyártmányú drónokat használ az ország elleni támadásokhoz, a hatóságok azonnal nyilatkozatot tettek, és felhívást intéztek azokhoz az országokhoz, amelyek alkatrészeit felhasználták a drónok gyártásához.

Az FT által idézett amerikai hírszerzési jelentés szerint a Wagner nemcsak Kínához, hanem Oroszország közelebbi szövetségeseihez, Belaruszhoz és Szíriához is intézett hasonló, fegyverek beszerzése iránti kéréseket.

Belarusz már leszállította az ígért, nem részletezett fegyverek ötven százalékát, és felajánlotta, hogy január elejéig háromszázezer VOG–17-es gránátvető lövedéket küld Wagnernek. A zsoldoscsoport hat SPG–9-es gránátvetőt és 180 gránátot is vásárolt Szíriában, de a jelentés nem részletezi, hogy mikor.

A Wagner leányvállalatai emellett drónokat, elektronikai hadviselési rendszereket, páncéltörő rendszereket és tarackokat is megpróbáltak vásárolni Törökországban, de kapcsolataik azt mondták nekik, hogy sok fegyvert nem lehet exportálni.

Egy másik, az FT által idézett amerikai hírszerzési jelentés szerint a Wagner folytatni kívánja a foglyok toborzását. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner alapítója korábban, február 9-én azt állította, hogy leállította a foglyok toborzását az ukrajnai harcokhoz.

A Wagner orosz katonai magánvállalat toborzóplakátja egy moszkvai lakónegyedben 2023. április 12-én, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Borítókép: Illusztráció (Forrás: UnSplash)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.