Pénteken szavazhat a szenátus az amerikai adósságlimit megemeléséről, legalábbis Chuck Schumer, demokrata többségi vezető és Mitch McConnell, republikánus kisebbségi vezető tervei szerint. Ám mindezt néhány csalódott szenátor sutba döntheti, megakadályozva a javaslat gyors elfogadását, és így a terveikkel együtt kockáztatva az amerikai fizetőképességet is.
Mint ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, szerdán szavazott az amerikai képviselőház az adósságlimit megemeléséről. A Ház elé tárt kompromisszumos javaslatot 314:117 arányban fogadták el. Az elutasítók között 71 republikánus és 46 demokrata képviselő volt. A szavazást az elmúlt hetekben intenzív demokrata és republikánus egyeztetések előzték meg.
Noha a szenátus elé került javaslat elmaradt a republikánusok korábbi terveitől, amelyek 4,8 ezer milliárd dollárral csökkentették volna a kiadásokat tíz év alatt, sokak szerint az egyezkedések legnagyobb győztese még így is Kevin McCarthy republikánus házelnök.
A politikus nemcsak, hogy tárgyalásra „kényszerítette” a demokratákat és elérte a kiadások csökkentését, de megmutatta, hogy képes elfogadtatni kétpárti törvényeket is. Mindez különösen fontos lehet a vele szemben állított bizalmatlanság miatt és későbbi ciklusának megerősítése érdekében.
Kétségkívül a legjobb stratéga, akivel valaha dolgoztam
– mondta róla Garret Graves republikánus képviselő.
Ugyanakkor kérdéses, hogy a keményvonalas republikánusoknál milyen bizalomvesztést szenvedett el, miután akár egy képviselő javaslatára is szavazhatnak McCarthy felmentéséről. A Reuters hírügynökség szerint a következő hetekben alakulhat ki a keményvonalasok döntése a házelnök sorsáról.
Az adósságlimit és a megoldás
Az Egyesült Államok még januárban érte el a korábban meghatározott adósságlimit szintjét, vagyis 31,4 ezer milliárd dollárt. Ekkor Janet Yellen pénzügyminiszter rendkívüli intézkedéseket jelentett be a kormányzat működésének finanszírozása érdekében. Ugyanakkor jelezte, hogy a rendkívüli intézkedések június 5-ig tarthatók.
Amíg a republikánusok a limit „felelősségteljes megemelését” és a szövetségi kiadások csökkentését, szabályozási reformokat és néhány jóléti juttatás szigorítását követelték, addig a demokraták a limit „feltételek nélküli” megemelését szorgalmazták a recesszió elkerülése érdekében.
Végül a képviselőház elé tárt kétpárti javaslat – többek között – két évvel megemelte a limitet, egy százalékban korlátozta a szövetségi kiadások növekedését, visszavont fel nem használt forrásokat és bizonyos szociális támogatásokat is megreformált.