A szenátuson múlik a történelmi bukás elkerülése

Mivel a képviselőház megszavazta az amerikai adósságlimit megemelését – amelynek tétje az amerikai fizetésképtelenség elkerülése volt –, most a cél elérése érdekében a szenátusnak is így kell tennie. Hétfőn Joe Biden amerikai elnöknek alá kell írnia a limitemelést, különben a pénzügyminiszter szerint kifutnak az időből. A 31,4 ezer milliárd dolláros amerikai adósság a legtöbb a világon, több mint a kétszerese a kínainak.

2023. 06. 02. 4:50
Az Egyesült Államok szenátusának terme a karzatról. (Fotó: lithub / Twitter)
Az Egyesült Államok szenátusának terme a karzatról. (Fotó: lithub / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken szavazhat a szenátus az amerikai adósságlimit megemeléséről, legalábbis Chuck Schumer, demokrata többségi vezető és Mitch McConnell, republikánus kisebbségi vezető tervei szerint. Ám mindezt néhány csalódott szenátor sutba döntheti, megakadályozva a javaslat gyors elfogadását, és így a terveikkel együtt kockáztatva az amerikai fizetőképességet is.

Mint ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, szerdán szavazott az amerikai képviselőház az adósságlimit megemeléséről. A Ház elé tárt kompromisszumos javaslatot 314:117 arányban fogadták el. Az elutasítók között 71 republikánus és 46 demokrata képviselő volt. A szavazást az elmúlt hetekben intenzív demokrata és republikánus egyeztetések előzték meg.

Noha a szenátus elé került javaslat elmaradt a republikánusok korábbi terveitől, amelyek 4,8 ezer milliárd dollárral csökkentették volna a kiadásokat tíz év alatt, sokak szerint az egyezkedések legnagyobb győztese még így is Kevin McCarthy republikánus házelnök.

McCARTHY, Kevin
Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház republikánus párti elnöke sajtóértekezletet tart, miután a kongresszus alsóháza megszavazta az államadósság megemeléséről és költségvetési kiadások csökkentéséről szóló törvényt a washingtoni Capitoliumban 2023. május 31-én (Forrás: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A politikus nemcsak, hogy tárgyalásra „kényszerítette” a demokratákat és elérte a kiadások csökkentését, de megmutatta, hogy képes elfogadtatni kétpárti törvényeket is. Mindez különösen fontos lehet a vele szemben állított bizalmatlanság miatt és későbbi ciklusának megerősítése érdekében. 

Kétségkívül a legjobb stratéga, akivel valaha dolgoztam

– mondta róla Garret Graves republikánus képviselő.

Ugyanakkor kérdéses, hogy a keményvonalas republikánusoknál milyen bizalomvesztést szenvedett el, miután akár egy képviselő javaslatára is szavazhatnak McCarthy felmentéséről. A Reuters hírügynökség szerint a következő hetekben alakulhat ki a keményvonalasok döntése a házelnök sorsáról.

 

Az adósságlimit és a megoldás

Az Egyesült Államok még januárban érte el a korábban meghatározott adósságlimit szintjét, vagyis 31,4 ezer milliárd dollárt. Ekkor Janet Yellen pénzügyminiszter rendkívüli intézkedéseket jelentett be a kormányzat működésének finanszírozása érdekében. Ugyanakkor jelezte, hogy a rendkívüli intézkedések június 5-ig tarthatók.

Amíg a republikánusok a limit „felelősségteljes megemelését” és a szövetségi kiadások csökkentését, szabályozási reformokat és néhány jóléti juttatás szigorítását követelték, addig a demokraták a limit „feltételek nélküli” megemelését szorgalmazták a recesszió elkerülése érdekében.

Végül a képviselőház elé tárt kétpárti javaslat – többek között – két évvel megemelte a limitet, egy százalékban korlátozta a szövetségi kiadások növekedését, visszavont fel nem használt forrásokat és bizonyos szociális támogatásokat is megreformált.

 

A szenátusi módosítókra kell figyelni

Hiába a kompromisszumos javaslat, mindkét oldalon lettek elégedetlenek. Sok konzervatív keményvonalas azért bírálta a törvényjavaslatot, mert az nem csökkenti eléggé a kiadásokat, míg néhány progresszív demokrata azért, mert az növeli a munkakövetelményeket egyes szociális kiadások terén.

A szenátusban a republikánusok azt kérték, hogy legalább néhány módosítót engedélyezzenek név szerinti szavazással, hiába tudva, hogy ezek később minden bizonnyal elbuknának, csak így adhatnak zöld jelzést a törvénynek – mindezt azért, hogy igazolni tudják törekvéseiket választóiknak. 

Ugyanakkor bármilyen elfogadott módosítás visszaküldené a javaslatot a házba egy újabb szavazásra, ami szinte biztosan azt eredményezné, hogy a kijelölt hétfői időpont előtt biztosan nem tudják megemelni az adósságszintet.

„Remélem, hogy azok, akiknek vannak módosító javaslatai hagynak elég időt, hogy péntekig befejezhessük a munkát, megnyugtassuk az országot és a piacokat” – fogalmazott McConnell.

Jelentkező azonban akad a módosítókra. Mintegy húsz szenátor támogatja Rand Paul, republikánus Kentucky állambeli szenátor ötszázalékos költségvetési kiadáscsökkentését. A javaslat kényelmetlen helyzetbe hozza a republikánusokat, ugyanis annak elutasításával olyan vádak érhetnék őket, hogy nem veszik komolyan a költségvetési egyensúlyt, míg elfogadásával az időhúzás mellett a jóléti kiadásokat csökkentenék, ideértve a veteránok szövetségi támogatását.

Várhatóan azonban a szenátus leszavazza az esetleges módosítókat és legkésőbb hétfőn Joe Biden elnök aláírhatja a törvényt.

 

Mennyire sok az amerikai adósság?

A nemzetközi pénzügyi intézet (IIF) jelentése szerint, a globális adósság jelenleg 305 ezermilliárd dollár – ami 45 ezermilliárd dollárral több, mint a koronavírus világjárvány előtt. 

Az elemzés szerint a globális adósság 53 százalékáért a vállalatok, 28 százalékáért a kormányok, míg 19 százalékáért a magánszemélyek a felelősek.

Hozzáteszik: a magas kormányzati hitelfelvétel – a népesség elöregedése, geopolitikai feszültségek és járványok – miatt ez tovább fog növekedni.

Az adatok szerint az Egyesült Államoké a legtöbb adósság (31,4 ezer milliárd dollárral), utána Kína (14 ezer milliárd dollárral), majd Japán következik (10,2 ezer milliárd dollárral). Őket Franciaország, Olaszország, India, az Egyesült Királyság, majd Németország követi.

Magyarország (120 milliárd dollárral) a 46. a sorban – a 61 ország közül –, közvetlen Csehország mögött.

Az elemzés hozzáteszi, az adóssággal akkor lehet igazán probléma, ha az meghaladja a bruttó hazai termék (GDP) értékét. Ezzel az IIF szerint Japán, Görögország, Szingapúr, Olaszország, az Egyesült Államok, Portugália, Franciaország, Spanyolország és Belgium küzd, a 2022-es adatok szerint.

Borítókép: Az Egyesült Államok szenátusának terme a karzatról. (Fotó: Twitter/lithub)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.