Átadták a szerb hatóságok a szabadon bocsátott koszovói rendőröket Pristinának. Erre azután kerülhetett sor, hogy a közép-szerbiai kraljevói legfelsőbb bíróság úgy döntött, szabadlábon védekezhet az a három koszovói egyenruhás, akiket még június 14-én vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy átlépték az adminisztratív vonalat Szerbia és Koszovó között.
Ezzel a döntéssel hazatérhetett az a három koszovói rendőr, akikkel szemben a kraljevói legfelsőbb bíróság előzetes testülete megerősítette a vádemelést és megszüntette a fogva tartást, így hétfőn délután már visszatérhettek a saját országukba.
Alekszandar Vucsics korábban úgy nyilatkozott, hogy ezeknek az embereknek semmi keresnivalójuk nem volt Szerbia területén. A szerb államfő szerint 1,8 kilométerre voltak Szerbia belsejében, mint ahogyan arról korábban a Magyar Nemzet is beszámolt. Ezzel Belgrád teljesítette Orbán Viktor kérését. Szerbia elengedte a koszovói rendőröket.
Alekszandar Vucsics szerb elnök az imént arról tájékoztatott, hogy a múlt heti találkozónkon megfogalmazott kérésemnek megfelelően a szerb hatóságok hamarosan kiengedik az őrizetből a korábban elfogott három koszovói rendőrt
– írta Orbán Viktor miniszterelnök még hétfő délelőtt a Facebookon.
Nagyra értékeljük Vucsics elnök lépését ebben a súlyos kihívásokkal terhelt időszakban. Ez a lépés világos bizonyítéka a szerb és a magyar nemzet közötti mély barátságnak és a két ország közötti stratégiai együttműködésnek
– tájékoztatott Facebook-bejegyzésében a kormányfő.
A nemzetközi közösség is üdvözölte Belgrád lépését. Várhelyi Olivér uniós bővítési biztos szerint folytatni kell a feszültség csökkentését, s arra szólított fel, hogy további halogatás nélkül írjanak ki új választásokat Koszovó északi részén, és Pristina alakítsa meg a Szerb Önkormányzatok Közösségét.
Üdvözlöm a szerb hatóságok döntését, miszerint a három letartóztatott koszovói rendőrt elengedik az őrizetből. Folytatni kell a deeszkalációt, haladéktalanul új önkormányzati választásokat kell szervezni. A párbeszédet folytatni kell és a megállapodásokat végre kell hajtani, beleértve a Szerb Önkormányzatok Közösségének megalakítását is
– írta Várhelyi a Twitteren.
Richard Grenell, korábbi amerikai balkáni különmegbízott pedig azt közölte, hogy most nyomást kell gyakorolni Albin Kurtira, hogy távolítsa el a speciális egységeit a szerbek lakta részek városházáiról. Az amerikai politikus szerint valósak az észak-mitrovicai lakosok félelmei.
Ők idegesek és úgy érzik, célponttá váltak. A kórházaikban nincs elegendő készlet az ellátásukhoz
– tette hozzá a Twitteren.
Grenell közölte: szégyenteljes, hogy az Európai Unió és Joe Biden adminisztrációja nem járt ezen a területen. Hozzátette:
szomorú és szánalmas,
hogy a legutóbbi válság kezdete óta egyetlen amerikai vagy uniós tisztviselő sem tartózkodott Kosovska Mitrovica északi részén.
Albin Kurti koszovói miniszterelnök is megszólalt a letartóztatott, majd szabadon engedett rendőrök ügyében. A pristinai politikus örömének adott hangot, hogy a rendőrök visszatérhetnek a családjaikhoz, de továbbra is azt állítja, hogy őket elrabolták, s Szerbiának ezért az agresszióért felelni kell – tette hozzá a kormányfő.
Hétfőn délután Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel egyeztetett telefonon a Koszovóban kialakult helyzetről a szerb köztársasági elnök, Alekszandar Vucsics. Blinken a feszültség csökkentésére szólított fel, s hozzátette: Washington támogatja az erre irányuló európai tervet.
Szerbia komolyan és felelősségteljesen viselkedik, de a koszovói rendőrség különleges erői mindennap teljesen önkényesen tartóztatják le a szerb nemzet tagjait
– olvasható Vucsics Instagram bejegyzésében.
Borítókép: A NATO-parancsnokság alatt működő koszovói békefenntartó erő, a KFOR amerikai katonái a leposavici városháza előtt őrködnek 2023. június 2-án (Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki)