A képviselőház felügyeleti bizottságának republikánus tagjai, élükön Glenn Grothman wisconsini és James Comer Kentucky állambeli képviselők vezetésével két hetet adtak Alejandro Mayorkasnak, Joe Biden amerikai elnök belügyminiszterének, hogy hozza nyilvánosságra, hány illegális bevándorlót engedtek az amerikai választók közé a korábbi hatalmas szabadlábra helyezési hullám során – számolt be az ügyről mások mellett a Fox News amerikai hírtelevízió.
Amikor ugyanis Biden 2021 januárjában hivatalba lépett, kitárta a „feltételes szabadlábra helyezés” jogkörét a bevándorlók esetében, amely lehetővé teszi, hogy külföldi állampolgárok korlátozottan, eseti alapon léphessenek be az Egyesült Államokba.
A republikánusok szerint a Biden-adminisztráció súlyosan visszaélt ezzel a lehetősséggel.
Ahogy a republikánusok Mayorkasnak küldött levele fogalmaz:
A feltételes szabadlábra helyezést biztosító jogszabállyal való visszaélést bizonyítja az, hogy a Biden-adminisztráció csak az elmúlt két évben több mint egymillió befogadhatatlan külföldit engedett feltételesen az Egyesült Államokba
A jelentések szerint a befogadhatatlan – vagyis a bevándorlási kérelmük lefolytatására alkalmatlan – külföldiek 99 százaléka végül mégis megkapta a feltételes belépését az országba. Nemrégiben a DHS bejelentette, hogy sorsolásszerű rendszert vezet be, ami azt jelenti, hogy a belépési kikötőkben feltételes szabadlábra helyezésért folyamodók felét véletlenszerűen választják ki a program iránti „nagy érdeklődés” miatt.
Éppen ezért a republikánusok elsősorban azt kérik Mayorkastól, hogy adjon át minden olyan dokumentumot és közleményt, amely bármilyen számszerű elszámolást tartalmaz azokról az illegális bevándorlókról, akiknek a Biden-adminisztráció az erre kijelölt mobilalkalmazáson vagy más módon engedélyezte a belépést az országba.
A CBP One mobilalkalmazás ugyanis lehetővé teszi a mexikói bevándorlóknak, hogy a határon időpontot kérjenek, ám az alkalmazás „olyan jól sikerült”, hogy mindössze öt hónap alatt több mint százezer illegális bevándorlót engedtek így be az Egyesült Államokba.
A konzervatívok szerint ebben az ütemben a belügyminisztérium több mint negyedmillió illegális bevándorlót engedne be az országba csak a mobilalkalmazáson keresztül.