– Jól mutatja a migránskvóta körüli vita újbóli fellángolása, hogy a probléma nem tűnt el, csupán némileg háttérbe szorult – jelentette ki lapunk megkeresésére Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet elemzési igazgatója az uniós állam- és kormányfők kétnapos csúcstalálkozója kapcsán. Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, nem született zárónyilatkozat az ülés végén a migráció kérdésében. Magyarország és Lengyelország ugyanis határozottan kiálltak amellett, hogy olyan közös álláspontra kell jutni a hatékony migrációs és menekültügyi politikával kapcsolatban, amely szerint a szolidaritási intézkedésekben a migránsok áthelyezésének és letelepítésének önkéntes alapon kell történnie, és a szolidaritás minden formáját egyformán érvényesnek kell tekinteni. A két ország továbbá azt is hangsúlyozta, hogy az uniós paktum nem lehet az illegális migráció potenciális fokozó tényezője.
Boros Bánk Levente a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy a vita két oldalán ugyanazon szereplők állnak, mint korábban,
azaz az illegális migrációt megállítani kívánók – ilyen Magyarország és Lengyelország – és az azt ösztönző, tágan értelmezett balliberális közeg, amely utóbbinak nemcsak a már multikulturális társadalmakban élő nyugat-európai államok és az EU brüsszeli vezetése képezi részét, hanem a Soros-birodalom által finanszírozott NGO- és médiahálózat is.
Viszont fontos új fejlemény a kérdésben, hogy egyre több kormány kezdi hangsúlyozni, az illegális migráció megfékezése elsősorban az Európai Unión kívül, azaz annak forrásánál, továbbá a hatékonyabb határvédelmen keresztül lehetséges – tette hozzá Boros Bánk Levente.