Kijev elismerte a Krími híd felrobbantását

Az oroszok legalábbis úgy gondolják, az ukrán védelmi miniszter-helyettes elszólta magát.

Magyar Nemzet
2023. 07. 09. 11:45
A Krími híd 2022. október 8-ai felrobbantása. (Fotó: Clash Report / Twitter)
A Krími híd 2022. október 8-ai felrobbantása. (Fotó: Clash Report / Twitter)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„273 nap telt el, amióta csapást mértek a krími hídra, hogy megzavarják az orosz logisztikát” – írta Telegram-bejegyzésében Anna Maljar, az ukrán védelmi miniszter helyettese.

A politikus az orosz–ukrán háború 500. napja alkalmából osztotta meg a konfliktus főbb eseményeinek pillanatait, a krimi hídon történtek mellett az orosz szuperszonikus Kinzsal rakéta lelövését, a hágai nemzetközi büntetőbíróság (ICC) által Vlagyimir Putyin orosz elnök elleni elfogatóparancs kiadását, az orosz Moszkva cirkáló elsüllyesztését, vagy éppen a kijevi régió felszabadítását.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint ezzel Kijev beismerte, hogy ők rendelték meg a híd felrobbantását.

Ez azért is érdekes, mert Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a híd tavaly október 8-i részleges felrobbantását követően még azt állította a kanadai CTV News televíziónak adott interjújában, hogy nincs közük az incidenshez.

Ezt határozottan nem mi rendeltük meg, amennyire én tudom.

Az elnök akkor felvetette, hogy a hídon történt robbanás mögött az orosz hadsereg és a biztonsági szolgálatok közötti belső rivalizálás állhat.

Az ukrán állásponttal szemben a Kreml az ukrán szakszolgálatokat tette felelőssé, sőt terrorcselekménynek minősítették az esetet.

Nem kétséges. Ez egy terrorcselekmény, amelynek célja az Oroszországi Föderáció kritikus fontosságú polgári infrastruktúrájának megsemmisítése volt. A kitervelői, az elkövetői és a megrendelői az ukrán különleges szolgálatok voltak

– mondta akkor az orosz államfő.

Kijev a háború kitörése óta rendíthetetlennek bizonyul azon álláspontjában, hogy az 1992-es határok visszaállításig harcolni fog Oroszország ellen, vagyis a 2014-ben elcsatolt Krím-félszigetet is vissza kívánja szerezni. Júniusban légi csapást is mértek a gongari hidra, amely a részben orosz ellenőrzés alá került ukrajnai Herszon megyét az elcsatolt Krímmel köti össze. 

Az ukrán védelmi miniszter helyettesének bejegyzésére Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője is reagált a Telegramon, megismételve Maljar szavait, majd mint hozzáfűzte: 

A terrorista rezsim most saját megváltásának tervébe kezdett, a zaporizzsjai atomerőmű szisztematikus megrongálásába. A NATO-csúcs középpontjában ennek a témának kellene kerülnie, hiszen a szövetség tagjainak túlnyomó többsége a közvetlen veszélyzónában található.

Amint arra az MTI is emlékeztet: Oroszország és Ukrajna egyaránt azzal vádolja a másikat, hogy támadást tervez az erőmű ellen, amely az ukrajnai Zaporizzsja régióban, a frontvonal közelében, orosz kézen lévő területen található.

A vilniusi NATO-csúcs jövőhét kedden kezdődik meg, ahol a napirend egyik legfontosabb pontjának az orosz–ukrán háborút, és Kijev további megsegítését jelölték meg a szövetségesek.

Borítókép: A Krími híd 2022. október 8-i felrobbantása. (Fotó: Clash Report/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.