Az Egyesült Államok kazettás lőszereket tervez küldeni Ukrajnának, hogy segítse az orosz megszállók elleni harcot – közölték amerikai tisztségviselők. Az újabb fegyvercsomagot várhatóan már pénteken bejelentik.
Ha Washington valóban biztosítana kazettás lövedékeket Kijevnek, az emberi jogi szervezetek ellenkezését figyelmen kívül hagyva, az még veszélyesebb irányba terelheti a háborút.
A Human Rights Watch civil szervezet felszólította a háborús feleket, hogy hagyják abba ezeknek a lőszerek használatát, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy ne szállítson újabb adagokat belőle.
2008-ban több mint 120 ország írta alá a kazettás bombák gyártásának, használatának és raktározásának betiltásáról szóló paktumot – az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna ebből kimaradt.
Ezek az eszközök kifejezetten veszélyesek a civil lakosságra nézve, ugyanis a hordozó repülőeszközről történő leoldásuk után még a levegőben, nagy területen általában pár száz kisebb bombát szórnak szét. Földet érve ugyanakkor nem mindegyik bomba robban fel, így az aknamezőkhöz hasonló veszélyeket rejtenek – írta meg korábban lapunk is.
– A kazettás lőszerek hasznosak lennének az ukránoknak a csatatéren, különösen a beásott orosz állások ellen, de a kongresszusi korlátozások és a szövetséges aggodalmak miatt még nem biztosítottuk őket – nyilatkozta egy amerikai tisztségviselő.
A pénteken bejelentésre kerülő újabb segélycsomag értéke várhatóan eléri a nyolcszázmillió dollárt, és olyan fegyvereket tartalmaz majd, mint a HIMARS-rakétarendszerekhez szükséges lőszerek, valamint szárazföldi járműveket, például Bradley és Stryker típusú harcjárműveket.
Kijev óriási nyugati támogatást kap az Oroszország ellen vívott háborúban, amely harcban az Egyesült Államok magasan a legtöbb támogatást nyújtja.
Az amerikai védelmi minisztérium közleménye szerint eddig 42 milliárd dollárt fordítottak Kijev biztonsági támogatására, „demonstrálva Ukrajna szuverenitása és területi integritása melletti tartós és szilárd elkötelezettségüket” – részletezte korábban lapunk.