Még hónapok voltak a szezonkezdésig, Montenegró ügyvivő miniszterelnöke, Dritan Abazovics már a nyári csúcsdöntésről beszélt. Március végén azt írta a Twitteren, minden paraméter arra utal, hogy a nyugat-balkáni ország rekordbevételt ér el az idei turisztikai szezonban. Abazovics akkor elismerően szólt az év első két hónapjának kiváló eredményeiről, a januári és februári számok ugyanis 45 százalékkal felülmúlták az előző évet.
Montenegró jó úton halad
– írta bizakodva az ügyvivő miniszterelnök.
Korai volt az öröm?
A pozitív szemlélet tavasszal gyorsan terjedt Montenegróban, a szállásadók, étterem- és kávézótulajdonosok mind abban bíztak, hogy megdől a 2019-es csúcs, és sikerül visszarázni az Adria-partot a pandémia és a háború előtti szintre.
A terepen azonban egyelőre nem túl biztató a helyzet. Már július végénél járunk, de a szálláshelyek és más vendéglátóipari objektumok telítettsége továbbra sem érte el a csúcsát. Sokan még reménykednek, de tény, hogy ha hirtelen el is éri a maximumát a látogatottság, a főszezonból már legfeljebb húsz nap marad, vagyis ez idő alatt kellene olyan bevételt megvalósítani, ami az egész szezont kihúzza.
A szezon eleje, vagyis a május és a június az időjárás miatt volt gyenge, majd a júliusra várt csúcs is elmaradt. Így most már csak az augusztusban bízhatnak az idegenforgalomban tevékenykedők.
Egy Budva óvárosában működő kávézó tulajdonosa a montenegrói Vijesti portálnak nyilatkozott a helyzetről. Mint mondta, most sincs több munkájuk, mint júniusban volt.
Csúcsforgalom kellene, hogy legyen, ehelyett a fele város üres. Igaz, hogy emeltük az árakat, átlagosan tíz-húsz százalékkal, de továbbra is jóval olcsóbbak vagyunk, mint a környező országok
– magyarázta a férfi, aki szerint az állam is igyekszik nekik segíteni, elsősorban azzal, hogy mindössze hétszázalékos az élelmiszerek és alkoholmentes italok után fizetendő adó.
Roberto Viola, az egyik népszerű strand üzemeltetője is azt mondta, csak bízni tud abban, hogy július végén, augusztus elején a csúcsára ér a szezon, és sikerül lefedni az idény elején keletkezett hiányt.
Az egyik legnagyobb szállásfoglaló portálon is találni még szabad kapacitásokat. Augusztus első hetében Budván 88 százalékos, Kotorban 91, Barban 87, Ulcinjban 76 százalékos a telítettség. A Kotori-öbölben jellemzően több a foglalás, míg a déli partokon és a kisebb településeken kevesebb.
Az árak két személyre nagyjából százezer forintnál indulnak hét nap, hat éjszaka vonatkozásában. Ennyi pénzért egy szerényebb apartman foglalható.
A szállodai ellátás kétszázezer forintnál kezdődik.
A hivatalos adatok is bizonytalanok
A Budvai Idegenforgalmi Szervezet adatai szerint a vendéglátósok elégedetlensége ellenére is több a turista a városban, mint a korábbi évek azonos időszakában. Az általuk közzétett számokat azonban fenntartással kell kezelni – figyelmeztet a szerbiai Blic napilap, amely szerint a szervezetnek nincsenek pontos számai a kiadó szálláshelyekről és ágyakról, így az is csak becslés, hogy százalékos arányban mekkora a telítettség. A Jaz és Buljarica közötti, nagyjából 25 kilométeres budvai szakaszon a legutolsó, július közepére vonatkozó adatok szerint 37 755 turista üdült, ami négy százalékkal magasabb, mint a múlt évben volt. Magánszállásokon mintegy 21 ezer személy szállt meg, szállodákban megközelítőleg 16 ezer.
A júliusi eredmények kapcsán a Budvai Vendéglátók Egyesületének elnöke nyilatkozott a Vijestinek. Azt mondta, bár tavalyhoz képest vannak turisták, nem érzik a jósolt rekordnyarat.
Budva talán egy kicsit drága a régióból érkező turistáknak, ezért van kevesebb vendégünk
– nyilatkozta Alekszandar Jovanovics. Hozzátette: a nyugati turistákból továbbra is hiány van.
A régió és a diaszpóra adja a turisták zömét
A montenegrói magánszállások kiadóit tömörítő egyesület igazgatója is megerősítette, a nyugat-európai helyett inkább csak a nyugat-balkáni turisták látogatják őket. Elsősorban az országon belülről és Szerbiából érkeznek a tengerpartra, valamint a külföldön dolgozó montenegróiak jönnek haza egy családlátogatással egybekötött nyaralásra. Branka Dzsoganovics elmondta, a diaszpórából érkezők szabadságideje igencsak kötött: az éves munkahelyi szabadságokat és az iskolai szüneteket kell összehangolniuk, így gyakran csak július 20. után tudnak nyaralni.
Ezáltal annyira lerövidül a szezon, hogy utána nehéz már behozni a lemaradást
– fogalmazott az igazgató. Hozzátette: Montenegróban továbbra is a magánszállások jelentik a legolcsóbb alternatívát.
A Pobjeda montenegrói portál témában írt cikke a repülőjáratok hiányára is felhívja a figyelmet. Egy nekik nyilatkozó szállodatulajdonos, Nemanja Kovacsevics azt mondta, közvetlen nyugat- és észak-európai repülőjáratok nélkül nem létezhet turizmus Montenegróban, mert nincsenek „elit” turisták.
Montenegróba hetente mindössze 13 gép érkezik a nyolcvanmilliós Németországból, és csupán tíz repülő a több mint hatvanmilliós Franciaországból. Ez egy elkeserítő adat, mely azt mutatja, hogy Montenegró gyakorlatilag elérhetetlen a repülővel utazóknak. Változtatni kell ezen, ha a turizmust valódi húzóágazatnak szeretnénk látni
– mondta az idegenforgalomban tevékenykedő üzletember. Hozzátette: hiába lehet átszállásokkal eljutni a montenegrói tengerpartra, aki turista, és nyaralni, pihenni készül, közvetlen járattal szeretne utazni.