Hasonlóan járt el a Nemzetközi Úszószövetség (World Aquatics, korábban FINA), amely szintén kitiltotta a transznemű sportolókat a nők versenyeiről. A világkupa-sorozat októberi berlini állomására azonban kiírtak egy nyílt kategóriát, amelyben minden úszásnemben rendeznek majd 50 és 100 méteres versenyeket.
Bár a FIDE lépése illeszkedik ebbe a sorba, mégis támadások érték mind a sportrajongók, mind a játékosok részéről.
Az egyik transznemű sakkozó, Yosha Iglesias szerint az új szabályozás „szükségtelen kárt” okoz a versenyzőknek. „Ez a megdöbbentő helyzet depresszióhoz és öngyilkossági kísérletekhez vezet” − vélte.
A női nagymester és kétszeres amerikai női bajnok Jennifer Shahade szintén bírálta a FIDE döntését, mondván, hogy a szabályozás „nevetséges és veszélyes”. „Nyilvánvaló, hogy egyetlen transznemű játékossal sem konzultáltak ennek megalkotásakor… Nyomatékosan kérem a FIDE-t, hogy vonja vissza az iránymutatást, és jobb tanácsadókkal kezdje elölről” − mondta Shahade.
Angela Eagle brit parlamenti képviselő, aki 1976-ban a 18 éven aluli lányok brit sakkbajnokságának egyik győztese volt, azt mondta: „A sakkban nincs fizikai előny, hacsak nem hiszünk abban, hogy a férfiak eleve jobban tudnak játszani, mint a nők − sakkozói pályafutásomat azzal töltöttem, hogy azt mondták, a nők agya kisebb, mint a férfiaké, és nem is kellene játszanunk.”
A FIDE döntésében azt is közölte, hogy eltörlik azokat a női címeket, amelyeket transznemű férfiak szereztek meg még a szövetség jelenlegi döntését megelőzően.
„A transzneműekre vonatkozó jogszabályok számos országban gyorsan fejlődnek, és számos sportszervezet fogadja el saját szabályozását” – olvasható a szövetség közleményében.
A FIDE figyelemmel fogja kísérni ezeket a fejleményeket, és meglátjuk, hogyan tudjuk ezeket alkalmazni a sakk világában. Két év egy olyan időtáv, amely észszerűnek tűnt az ilyen fejlemények alapos elemzéséhez
− írta a FIDE.