– David Pressman baloldali amerikai nagykövet már a megérkezése óta politikai aktivistaként, nem pedig diplomataként viselkedik. Szinte nem telik el úgy hét, hogy valamilyen módon ne avatkozzon bele a magyar belpolitikába, ne próbáljon meg valamilyen belpolitikai vihart kavarni – magyarázta a Magyar Nemzetnek Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzőjét az Egyesült Államok budapesti nagykövet legújabb akciójáról kérdeztük.
A diplomata nem politikus – de ez David Pressmant nem érdekli
Nagyköveti kinevezése óta már temérdek botrány miatt a címlapokra került az Egyesült Államok budapesti nagykövete. David Pressman legutóbb azzal okozott hatalmas felháborodást, hogy a nagykövetség elutasította Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztőjének vízumkérelmét. Az újságíró az észak-amerikai magyarok hagyományos futballtornájára utazott volna a tengerentúlra. A Magyar Nemzetnek Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője, valamint Tóth Norbert nemzetközi jogász reagált a nagykövet legújabb akciójára.
Legutóbb azzal okozott nagy botrányt, hogy Szöllősi Györgytől, a Nemzeti Sport főszerkesztőjétől tagadta meg az Egyesült Államok belépésére feljogosító diplomatavízumot.
Deák Dániel szerint a mostani eset meglehetősen kicsinyes politikai lépésnek tűnik.
– Magyarország egyértelműen jobboldali, konzervatív álláspontot képvisel, és nem ért egyet például a háború és a genderideológia kérdésében a jelenlegi baloldali amerikai adminisztrációval, ráadásul Orbán Viktor miniszterelnök Donald Trump volt amerikai elnök egyik legfontosabb szövetségese. Ez szemmel láthatóan nem tetszik David Pressmannek, ezért a jövőben további hasonló lépésre lehet számítani – magyarázta a szakértő. Hozzátette:
fordulatot a jövő évi elnökválasztás hozhat, amelyen ha ismét Donald Trump kap lehetőséget az Egyesült Államok irányítására, akkor újra normalizálódhat a két ország kapcsolata, David Pressman pedig le lesz váltva.
A magyar újságíró kiutazását éppen a sajtószabadság mellett kiálló nagykövet akadályozta meg, aki korábban szerkesztőségünket azzal a kéréssel kereste fel, hogy ne használjuk a „vízumszankciók” kifejezést. A levél azt követően érkezett lapunkhoz, hogy megírtuk, az Egyesült Államok a magyar útlevéllel rendelkező személyek az utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedélyének érvényességi idejét két évről egy évre csökkentette.
Pressman minden lépéséről tud a Biden-adminisztráció
Az üggyel kapcsolatban Tóth Norbert nemzetközi jogászt is felkerestük, aki elmondta, a nagy országok nagykövetei általában aktívabb külpolitikát folytatnak, amit a többiek belügyeikbe történő beavatkozásként élhetnek meg.
Hozzátette: bár nem tudni, pontosan mekkora Pressman mozgástere az amerikai diplomácián belül, de nehezen képzelhető el, hogy a magyar belpolitika szempontjából érzékenyebb lépéseit ne egyeztetné előre az amerikai külügyminisztériummal.
A szakértő azt is hangsúlyozta válaszában, minden ország, így az Egyesült Államok is szabadon határozhatja meg vízumszabályait, kevés kivételtől (menekültek, nemzetközi szervezetek olyan alkalmazottai, akiknek a székhelyállama az Egyesült Államok, illetve állampolgárok) eltekintve sem köteles automatikusan a területére beengedni bárkit.
További Külföld híreink
Tóth Norbert ismertette, önmagában a diplomataútlevél nem azt jelenti, hogy az illető diplomata jogállású, „egyszerűen fogalmazva: diplomata volna”
Ugyanakkor még az aktív diplomatákat sem kötelesek az államok területükre beengedni, sőt, onnan bármikor kiutasíthatja őket, esetenként előtte például persona non gratának (nem kívánatos személynek) nyilvánítva őket
– fűzte hozzá.
A szakértő szerint azonban mindez nem túl gyakori, általában két esetben fordul elő. Az egyik, amikor az érintett személyét sérelmezi a fogadó ország – mivel úgy gondolja, olyat tett vagy mondott korábban, amit a fogadó állam károsnak ítél a saját érdekei és a kétoldalú kapcsolatok szempontjából. A másik eset, amikor két ország között a viszony nem megfelelő, és az egyik állam ilyen módon akarja elégedetlenségét kifejezni a másik országnak – magyarázta.
A nagykövet diplomata és nem politikus – de ez David Pressmant nem érdekli
Az amerikai nagykövet azonban már számos alkalommal nekiment a magyar kormánynak, beleszólt belpolitikai kérdésekbe – egyértelműen túlmutatva diplomatai feladatkörein. Pressman tavaly szeptemberben kezdte meg nagyköveti pályafutását Budapesten, ám azóta rendszeresen beleállt a magyar kormányba, beavatkozott belpolitikai ügyekbe. A múlt héten X (korábban Twitter) oldalán reagált arra, hogy kormánypárti politikusok megkoszorúzták az éppen harminc éve újratemetett Horthy Miklós sírját.
További Külföld híreink
Az amerikai nagykövet korábban az 1956-os szovjetellenes forradalmat vonta párhuzamba az ukrajnai háborúval, ám érdemes azt s megemlíteni, hogy október 23-ai üzenetében egy szót sem szólt arról, hogy korábbi ígéretei ellenére az Egyesült Államok akkor magára hagyta Magyarországot.
A kormányt bírálja, az ellenzékkel tárgyal – így kell viselkednie egy nagykövetnek?
Az, hogy az Egyesült Államok nagykövetsége milyen mély vizekre merészkedik a belpolitikát illetően, egyértelműen jelzi, hogy Joe Biden amerikai elnök egyik legvérmesebb emberét, Jason Crow-t is magával hozta Budapestre Pressman.
Az amerikai képviseleten ugyanis Crow nem mással, mint a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselőjével, Dobrev Klárával találkozott.
Emlékezetes volt továbbá az Egyesült Államok nemzeti ünnepének tiszteletére tartott fogadás is, melyen a nagykövet beszédében többször is szóba került az ukrajnai háború. Pressman akkor egy erős figyelmeztetést is megfogalmazott:
Szorosan figyelemmel kísérjük, Magyarország hogyan dönt.
További Külföld híreink
A diplomata kijelentését követően azt mondta, Magyarországon töltött ideje alatt megismerte a magyar történelem nagyságát, mely álláspontja szerint arra készteti a magyarokat, hogy megbecsüljék a függetlenséget, kiálljanak mellette, valamint harcoljanak érte. Pressman korábban személyesen Orbán Viktornak is üzent már: a magyar miniszterelnök a Keresztapa című film ikonikus jelenetével reagált a hírre, miszerint Soros György nyugdíjba vonul, és fia, Alexander Soros veszi át helyét. Az amerikai nagykövet közösségi oldalára viszont azt írta,
Az ilyen kutyafitty összeesküvés-elméletek pont olyanok, mint a Keresztapa III. Kiszámíthatók és aggasztók.
Még a magyar igazságszolgáltatás sem maradt érintetlen
A sort azonban még lehetne folytatni Pressman véget nem érő botrányaival, melyek röviddel azután kezdődtek, hogy megérkezett Budapestre. Első akciói között volt a magyar igazságszolgáltatásba való beavatkozás is: a nagykövet két magyar bíróval, Matusik Tamással és Vasvári Csabával találkozott a nagykövetségen, akik nem mellesleg az Országos Bírói Tanács (OBT) tagjai is.
Gondoljunk csak bele, hogy mekkora botrányt okozna, ha a washingtoni magyar nagykövet bekéretné akár egy állami legfelsőbb bíróság néhány bíráját – hívta fel a figyelmet a Tűzfalcsoport korábban.
Borítókép: David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Mi jelöljük ki a helyünket a világban! - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Oroszország figyelmét is felkeltette: Magyarország légvédelmi rendszereket telepít az ukrán határhoz
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az újpestiek máris odaszúrtak a Fradinak az NB I legnagyobb rangadója előtt
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.