– Az elmúlt hetekben több olyan esemény is történt, amelyek a Kelet és a globális Dél egyre gyorsabb erősödését mutatják. Mondhatjuk azt, hogy ma már egy multipoláris világrendben élünk?
– Azt mindenképpen kijelenthetjük, hogy egy éppen kialakuló multipoláris világrendben élünk. A nagyhatalmak közül azonban ketten, az Egyesült Államok és Kína emelkedik ki igazán. Ahogyan arra Orbán Viktor is rámutatott tusványosi beszédében, két nap van az égen. Ami a nyugati világot illeti, Washington még mindig meglehetősen hegemón pozícióban van, kulturálisan, politikailag nagyon befolyásos és gazdaságilag is erős.
Ha azonban tágabb értelemben nézzük a világot, azt látjuk, hogy a nyugati befolyás csökken és számos, új, felemelkedőben lévő központ van, amelyek egyre nagyobb sújt és gravitációs erőt képviselnek.
Ez elsősorban gazdasági értelemben igaz, ugyanakkor egyre inkább politikai, kulturális és intellektuális értelemben is. Kína a világtörténelem legnagyobb ipari exportőrévé vált, hatalmas termelési kapacitással rendelkezik, ezzel szemben azonban nincs akkora politikai és kulturális befolyása határain kívül. Ugyanakkor a helyzet változik. Jelenleg egy átmeneti időszakot élünk.
– Európát nem említette az egyenletben. Kontinensünk egyértelműen le van maradva a változások szempontjából. Mit tehetünk mégis, hogy a lehető legtöbbet profitáljunk belőlük?
– Annak, hogy az Európai Unió geopolitikai szempontból kevésbé fontos, mint az Egyesült Államok vagy Kína, megvannak a maga előnyei és hátrányai. Az, hogy Európa nem játszik egy ligában az említett szereplőkkel egyben azt is jelenti, hogy elviekben nem keveredik bele a legkeményebb geopolitikai versenybe sem. Így megnyílik a lehetőség, hogy az európai országok szoros kapcsolatban maradjanak az Egyesült Államokkal, ugyanakkor konstruktív viszonyt építhetnek és ápolhatnak Kínával. Ez potenciálisan előny lehet az európaiak jólétére, biztonságára való tekintettel.