Az izraeli háborúról tárgyalt Irán és Szaúd-Arábia

A két ország egyetért abban, hogy „be kell fejezni a Palesztina elleni háborús bűnöket”.

2023. 10. 12. 8:32
RAISZI, Ebrahim
Teherán, 2023. augusztus 29. Ebrahim Raiszi iráni elnök sajtótájékoztatót tart Teheránban 2023. augusztus 29-én. Raiszi üdvözölte, hogy országa meghívást kapott a legnagyobb feltörekvõ országokat tömörítõ BRICS-csoport tagjai közé. Irán mellett Szaúd-Arábia, Argentína, Egyiptom, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek kapott meghívást 2024. január 1-jével a jelenleg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát magában foglaló országcsoportba. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh Fotó: Abedin Taherkenareh
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli háború szombat reggeli kirobbanása óta szerda este került sor először hivatalos egyeztetésre Irán és Szaúd-Arábia között. A Reuters hírügynökség közlése szerint Ebrahim Raiszi iráni elnök és Mohammed bin Szalmán, Szaúd-Arábia koronahercege telefonon egyeztetett mintegy 45 percen keresztül az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háborúról. Az egyeztetések középpontjában az „az iszlám világ egysége” állt – jelentette az IRNA iráni hírügynökség.

Az iráni állami média arról számolt be, a két vezető egyetértett abban, hogy „be kell fejezni a Palesztina elleni háborús bűnöket”.

Rijád megerősítette, minden lehetséges erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy a háború ne eszkalálódjon tovább. Az egyeztetésekkel kapcsolatban az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője elmondta, Washington támogatja Izraelt a Hamász elleni háborúban, ám folyamatos kapcsolatban áll a szaúdi vezetőkkel is.

Hozzátette: az Egyesült Államok arra kéri a Hamásszal, a libanoni Hezbollahhal vagy Iránnal kapcsolatban álló partnereit, vegyék rá a palesztin terrorszervezetet, állítsák le a támadásokat, engedjék szabadon a túszokat, valamint Iránt és a Hezbollahot is tartsák távol a háborútól.

Szaúd-Arábia és Irán márciusban Kínában állapodott meg a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról, miután 2016-ban kifejezetten ellenségessé vált a viszonyuk. A közeledés a térségben is nagy előrelépésnek számít, ugyanis Rijád és Teherán ellenségeskedése veszélyeztette a Közel-Kelet stabilitását és biztonságát, valamint hozzájárult a konfliktusok kialakulásához.

Az MTI közlése szerint Mohammed bin Szalmán a török elnökkel is tárgyalt szerdán. A török elnöki hivatal arról számolt be, hogy Recep Tayyip Erdogan humanitárius segélyszállítmányok küldését tervezi a háborúban érintett területekre. Ankara közvetítői szerepet kíván betölteni a konfliktus kezelésében, amely során a Hamász fegyveresei izraeli városokat dúltak fel, ezerkétszáz embert mészároltak le és túszokat hurcoltak el Gázába. 

Borítókép: Ebrahim Raiszi iráni elnök (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.