A január elején távozó Élizabeth Borne-kormány 2022-től 23 alkalommal használta az alkotmány azon cikkét, amelyet alkalmazva bizonyos törvények megszavazásánál – főleg a költségvetéshez kapcsolódóknál – a parlamenti vitát elkerülve a kormány ráerőlteti a saját akaratát a törvényhozásra.
– Megjegyzendő, ez nem egyedi és nem is rekord. A rekordot a Mitterrand-korszakban Michel Rocard miniszterelnök állította fel, akkor 28 alkalommal alkalmazták ezt a cikkelyt – igaz akkor még nem azok a szabályok voltak, mint ma. Azt is fontos tudni, hogy minden ilyen aktus együtt jár a bizalmatlansági indítvány benyújtásának a lehetőségével, de mivel az ellenzék ma megosztott, ez nem jelent nagy veszélyt a kormányfőre nézve. Az új kormány véleményem szerint ezen a területen aligha tud újat hozni. A Macront támogató tábor 2022-től nem rendelkezik abszolút többséggel a nemzetgyűlésben, így aligha fog tudni változást eszközölni a kormány ezen a területen. Egyedüli módja lenne, ha sikerülne az ellenzék egyik csoportjával, így például a Republikánusokkal megegyezni. Erre viszont a jelenlegi belpolitikai viszonyok között aligha van esély – magyarázta a szakértő, és hozzátette:
Az új Attal-kormány vélhetően olyan látványos témákat fog felhozni, amelyekhez nem kell a nemzetgyűlési hozzájárulás, hanem rendeleti úton bevezethetőek. Nem biztos, hogy ez csillapítani fogja a demokrácia működésével kapcsolatos aggályokat, bármennyire is hatékony lehet egy ilyen módon történő kormányzás
− emelte ki.
Franciaországban a közbiztonság egyre elkeserítőbb helyzetbe kerül. Emmanuel Macron azt ígérte, hogy felveszi a harcot a bűnözés ellen. – A francia lakosságot ismét egyre jobban foglalkoztatja a közbiztonság egyre elkeserítőbb helyzete − magyarázta a szakértő.
A francia törvények számos eszközt biztosítanak arra, hogy a bűnözés ellen megfelelő módon léphessenek fel a hatóságok. Alapvetően a kérdés politikai: van-e politikai szándék valóban komolyan fellépni a bűnözéssel szemben? − tette hozzá.
Fejérdy Gergely szerint a kérdés nagyon összetett, mert a bűnözésnek számtalan oka van, amelyek megszüntetése komoly feladat elé állítja a kormányt. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy sokszor a bűnözőket hiába állítják elő, a hatóságok túl vannak terhelve.
Ma Franciaországban több mint hetvenezer rabot tartanak számon, és erre 28 ezer felügyelő van. A börtönök Párizs környékén kétszáz százalékos túlzsúfoltsággal küzdenek
− emelte ki, majd megjegyezte, hogy sok olyan bűnöző van, akit egyszerűen már nem tudnak elhelyezni.