Ahogy arról lapunk is beszámolt, az ukrán fegyveres erők (AFU) vasárnap egy zsúfolt donyecki piacot bombáztak. A legfrissebb adatok szerint a támadás következtében 27 ember halt meg, további 25 ember megsebesült.
Tegnap a donyecki régió vezetője háborús bűntettnek nevezte a támadást Ukrajna részéről. Ugyanakkor Szentpétervár körzetében is történt egy támadás korábban, és az elmúlt hetekben folyamatosan érik az orosz hátországot energetikai, polgári és katonai célpontok elleni mélységi támadások – emlékeztetett Horváth József.
Ezek alapvetően nem fordítják meg a háború menetét, ezzel inkább az ukrán hadsereg és a titkosszolgálatok a hatóképességüket akarják demonstrálni a külföldi támogatóiknak
– tette hozzá.
Teszik ezt akár annak az árán is, hogy sok esetben meg is rémisztik a nyugati támogatókat, hiszen a nyugati szakértők is tisztában vannak azzal, hogy az ilyen támadások alapvetően nem hatásosak, viszont arra jók, hogy az orosz fél és a média felháborodását elérjék.
A biztonságpolitikai szakértő szerint az orosz civilek elleni brutális támadás után az ukránok jogi mozgástere nem csökken, a nyugati sajtóban is nyilvánvaló azonban, hogy ezt sem elhallgatni, sem letagadni nem lehet.
Emlékeztetnék arra, amikor Moszkvában felrobbantották a Putyin egyik ideológusának tartott Duginnak a lányát. Ott is egy tévedés történt és egy ártatlan áldozat halt meg. A donyecki piacon viszont 25 polgári áldozat vesztette életét és számos súlyos sebesült is van
– mondta Horváth József.
A szakértő nem gondolja, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter részvétele az ENSZ Biztonsági Tanácsának Közel-Keletről és Ukrajnáról szóló ülésein gyorsítani fogja egy esetleges tűzszünet létrejöttét.
Azt viszont igen, hogy a világban az orosz–ukrán háború kitörése óta, de főleg 2023-ban számos olyan új konfliktus pattant ki, amelyek Ukrajna fő támogatóinak, kiemelten az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának fontosabbak, mint az orosz–ukrán háború.