Megfigyelés alatt tartja az oroszokat a krími tatárok egysége

„A Krímben nem csak zombik élnek és készek az ellenállásra” – nyilatkozta az Atesh egyik tagja.

Forrás: Mandiner, BBC2024. 01. 06. 20:43
Kijev, 2015. május 18. Krími tatárok a kijevi Függetlenség terén a krími tatárok tömeges kitelepítésének 71. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen 2015. május 18-án. 1944-ben ezen a napon kezdték meg az összesen mintegy 180 ezer ember kitelepítését a félszigetrõl. A Krímet 2014. márciusban csatolta el Oroszország Ukrajnától, az addig évente megrendezett eseményt azóta betiltották a félsziget fõvárosa, Szimferopol központjában. (MTI/EPA/Roman Pilipej) Fotó: Roman Pilipej
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kis mozgalomként indult, de mára egy több ezer tagot számláló szervezetté nőtte ki magát a krími tatárok Atesh (tűz) nevű csoportja, mely az orosz hadsereg tevékenységét figyeli – számolt be a Mandiner a BBC brit közmédiára hivatkozva. Saját bevallásuk szerint az Atesh tagjai elsősorban a Krím félszigeten működnek, ám más megszállt területeken, sőt még „Oroszországon belül” is jelen vannak.

Véremre és a lelkemre esküszöm, hogy hűséges leszek az Atesh mozgalomhoz és harcolok az ukrán államért

– idézte a lap a szervezet 2022 szeptemberében Telegramon közzétett esküjét.

A BBC a csoport kapcsán azt írja: jelentések szerint a szervezetet szoros kapcsolatok fűzik a félsziget török nyelvű, krími tatár lakosságához, bár a közösség képviselői, akikkel a BBC beszélt, azt nyilatkozták, hogy nem ők indították el az Atesh-t. A lap információja szerint az Atesh minden tagja „egyedül dolgozik, és csak egy »kurátorral« veszi fel a kapcsolatot”, akinek átadja az információit. 

Az a cikkből nem derül ki, hogy az Atesh-nek az ukrán vezetéssel, azon belül is a krími tatár származású hadügyminiszterrel van-e kapcsolata.

A BBC-nek az egyik Atesh-ügynök azt nyilatkozta, „a Krímben nem csak zombik élnek és készek az ellenállásra, még a totális cenzúra ellenében is”. Egy másik tag pedig úgy fogalmazott, „nagyon komoly a tét, senki sem akar börtönbe kerülni. Akiket elfognak, azokra a hazaárulás vádja és hosszú börtönbüntetés vár. Mindenhez óvatosan és hideg fejjel kell hozzáállni. Az ilyen tevékenységek során elkövetett hibák egyszerűen elfogadhatatlanok”.

Egy harmadik megszólaló pedig arról számolt be, „az orosz titkosszolgálatok folyamatosan próbálják azonosítani a partizánokat”, ezért ő „még a legszűkebb családtagjai elől is titkolja az általa végzett munkát”.

A BBC-nek nyilatkozók arról is beszéltek, milyen munkát végeznek az Atesh kötelékében. Elmondták, feladatuk, hogy az orosz légvédelemről, raktárakról, katonai bázisokról, valamint a katonák mozgásáról szolgáltassanak információkat. A mozgalom több bevételi forrással is rendelkezik. 

Gyakran látjuk munkánk gyümölcsét. Amikor orosz [katonai] célpontot ér olyan találat, hogy csak a hamu marad utána

– fogalmaztak az Atesh tagjai.

Borítókép: Krími tatárok a kijevi Függetlenség terén a krími tatárok tömeges kitelepítésének 71. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen 2015. május 18-án (Fotó: MTI/EPA/Roman Pilipej)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.