Von der Leyennel szemben Nicolas Schmit neve úgy kerülhet megfontolásra, hogy 2019 óta biztosként tevékenykedik az EU-ban, tehát minden bizonnyal kiterjedt kapcsolatokkal és nagy lobbierővel rendelkezik.
Emellett két prominens frakció; a német és a spanyol szocialisták, valamint a szocialista európai pártcsalád is jelezték, hogy támogatni fogják a jelöltségét.
Ez azonban nem elég, hiszen az uniós szerződések értelmében a választások után a 27 uniós vezetőnek egyhangúlag kell megállapodnia a bizottság csúcsjelölti posztjára jelölt személyéről, akiről ezt követően az Európai Parlamentben bizalmi szavazást tartanak.
– A szocialisták csúcsjelöltjének a jelenlegi előrejelzések szerint nem lesz sok esélye. Miért állhatott bele – egyedüliként – a jelenlegi biztos ebbe a szerepbe?
– A szocialisták számára nehézséget jelent egy olyan jelöltet állítani, aki széles körben elismert és fel tudja venni a versenyt von der Leyennel. Ezen ambíciójuk elérésére csak Schmit áll rendelkezésükre. Különösen igaz ez Frans Timmermans holland politikába való visszatérése után. A másik jelentős szocialista jelölt Maros Sefcovic szlovák biztos lehetett volna, azonban amellett, hogy ismeretlennek számít Brüsszelen kívül, problémássá teszi a helyzetet az is, hogy az Európai Szocialisták Pártjában felfüggesztették a szlovák Smer pártot, miután Robert Fico lett Szlovákia miniszterelnöke.
– Beszédes, hogy saját biztosa áll Ursula von der Leyennel szemben?
– Von der Leyen munkássága alatt az Európai Bizottság sokszor töredezett:
három biztosa is lemondott az öt éve alatt, nevezetesen Margrethe Vestager, Mariya Gabriel és Frans Timmermans is.
Nem zárható ki, hogy Schmit és von der Leyen viszonya körülményes lett volna, ugyanis a biztosok sokszor nem voltak megelégedve elnökük vezetési stílusával és a központosított hozzáállásával. Többször elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy von der Leyen kizárta őket fontos döntéshozatali folyamatokból, és helyettük szűk tanácsadói körére hallgatott.
– Mik a kilátások Magyarország számára a bizottsággal való kapcsolatában? Ha marad von der Leyen, akkor a jelenlegi problémák maradnak fenn, de a szocialista Schmittől sem várhatunk sok jót.
– Nicolas Schmit volt az az uniós biztos, aki világos nyíltsággal kijelentette, hogy az ok, amiért Magyarországnak nem adják oda az uniós forrásokat, az „Magyarország törvénye, amely megtiltja a homoszexualitást vagy nemváltoztatást ábrázoló tartalmakhoz való hozzáférést 18 év alatti személyek számára”. Emellett többször is bírálta Magyarországot, így a részéről nem sok szimpátiára számíthatunk, ha hazánkról van szó.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Paolo Gentiloni gazdasági biztos, Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős európai biztos az Európai Parlamentben tartott heti ülésén (Fotó: Union Europeenne/AFP/Hans Lucas)