A Nyugat vaksága vezetett a húszik megerősödéséhez

Jemen már régóta figyelmeztette a Nyugatot a húszik jelentette veszélyre, de senki sem törődött vele, amíg a vörös-tengeri hajózási útvonalat nem kezdték veszélyeztetni.

Forrás: Politico2024. 02. 02. 8:00
Szanaa, 2024. január 29. A palesztinokat támogató jemeni síita húszi felkelõk az amerikai fegyveres erõk húszi katonai célpontok ellen végrehajtott légicsapásai ellen tiltakoznak Szanaában 2024. január 29-én. Az Irán által támogatott, Jemen legsûrûbben lakott területét ellenõrzésük alatt tartó húszi lázadók a Gázai övezeti izraeli hadmûvelet miatti tiltakozásul november 19. óta számos drón- és rakétatámadást hajtottak végre a Vörös-tengeren közlekedõ kereskedelmi vagy hadihajók ellen. MTI/AP/Osamah Abdulrahman Fotó: Osamah Abdulrahman
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanazokkal az iráni Sahed drónokkal, amelyeket most az oroszok használnak Ukrajnában, a húszik évek óta támadták a jemeni embereket, de senki nem törődött vele, még akkor sem, amikor emiatt le kellett állítani a jemeni olajexportot 2022 októberében – világított rá Ahmad Awad bin Mubarak jemeni külügyminiszter egy, a Politico hírportálnak adott interjúban.

Véleménye szerint az Iránnal folytatott tárgyalások során a Nyugatnak három témára kellett volna összpontosítania: a nukleáris programra, a fegyveres milíciák támogatására és a ballisztikus programra. Mivel kizárólag az elsőre koncentráltak az utóbbi kettő kárára, most egy jól felfegyverzett ellenséggel néznek szembe.

Amíg csak a jemeni emberek ellen követtek el rémtetteket, senki sem törődött a húszikkal, pedig az ádeni kormány többször figyelmeztette a Nyugatot a veszélyre – mutatott rá a külügyminiszter.

A nyugati diplomaták csak beszéltek arról, hogy foglalkoznak a kérdéssel, de valójában csak az iráni atomprogramra koncentráltak, és a húszikat teljesen külön kérdésként kezelték.

Pedig a jemeni külügyminiszter szerint amit most látunk, az valójában a Forradalmi Gárda művelete a szövetséges húszikkal együttműködve. Így pedig Irán gyakorlatilag a világ két legfontosabb tengeri csomópontját fenyegeti: a Hormuzi-szorost, amelyen a világ olajszállítmányainak negyven százaléka halad át, és a Bab el-Mandebet, amely az Indiai-óceánt köti össze a Vörös-tengerrel és a Szuezi-csatornával.

Ráadásul míg a világ továbbra is csak az Izrael és a vörös-tengeri hajózási útvonal elleni támadásokkal hajlandó foglalkozni, a húszik Jemenen belül is fokozták az agressziót, különösen Bajhan város környékén intéznek véres támadásokat a kormányerők ellen.

A külügyminiszter épp azért látogatott Brüsszelbe, hogy meggyőzze az EU-t, hogy a humanitárius segítségen túl szükség van biztonsági együttműködésre is.

Közvetlen támogatást kérünk a jemeni erőknek, különösen a parti őrségnek

− mondta Bin Mubarak, aki szerint a húszik igenis legyőzhetők.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a katonai fellépés csak az első lépés lehet, kormánya végső soron tárgyalásos rendezésre törekszik a húszikkal. Ezt azonban igencsak megnehezíti, hogy a lázadók a vallási felfogásuk miatt felsőbbrendűnek tartják magukat.

A húszik azt hiszik, hogy isteni joguk van Jemenhez, hogy felsőbbrendűek. Ez egy probléma. Nem állíthatják, hogy ők a jemeni lakosság egyedüli képviselői

− mondta, hozzátéve, hogy az eddigi tapasztalatok alapján 

a lázadók csak nyomásra lesznek hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni.

Márpedig a kérdés mielőbbi megoldása az egész világ számára kulcsfontosságú, hiszen a húszik támadásainak hatására már most meghosszabbodtak a tengeri szállítási útvonalak, ami a késéseken és a költségnövekedésen túl komoly környezeti terhelést is jelent.

Ha csak azokat a szállítóhajókat nézzük, amelyek most a Jóreménység fokán keresztül jönnek, itt 8-12 nappal jönnek többet ezek a hajók, a szállítási költségek pedig nagyjából harminc százalékkal magasabbak. De a környezeti ártalom elképesztően nagy

− mondta el lapunk megkeresésére Tóth Máté energiajogász, a Magyar Energetikai Társaság elnökségi tagja.

 

Borítókép: A palesztinokat támogató jemeni síita húszi felkelők az amerikai fegyveres erők húszi katonai célpontok ellen végrehajtott légicsapásai ellen tiltakoznak Szanaában 2024. január 29-én (Fotó:MTI/AP/Osamah Abdulrahman)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.