– Nincs ok a késleltetésre. Svédország NATO-csatlakozása közvetlenül érinti az Egyesült Államok és Magyarország nemzetbiztonságát – hangzott el három amerikai szenátortól a budapesti amerikai külképviseleten vasárnap rendezett sajtótájékoztatón. David Pressman nagykövet vendégeként a washingtoni szenátus NATO-megfigyelő csoportjának társelnökei, illetve külügyi bizottságának tagjai
sürgették, hogy a magyar Országgyűlés mielőbb ratifikálja Svédország NATO-tagságát. Ez már csak hazánk jóváhagyására vár az atlanti szövetségben.
Egy hét múlva léphet az Országgyűlés
Végül azonban békülékenyebb hangot ütöttek meg, mint amire előzetesen számítani lehetett. Ebben szerepe lehetett, hogy szombati évértékelőjén Orbán Viktor kormányfő megerősítette:
Jó hír, hogy a Svédországgal való vitánk a lezárás felé közeledik. Afelé haladunk, hogy a parlament a tavaszi ülésszak első napján ratifikálhatja a svéd NATO-csatlakozást.
Az ülésszak február 26-án, hétfőn kezdődik.
A Budapestre jött szenátorok közül Jeanne Shaheen és Chris Murphy demokrata pártiak, Thom Tillis pedig republikánus. Egy negyedik, a demokrata Chris Van Hollen, akinek szintén jelezték az érkezését, végül nem jelent meg. Kiderült vasárnap, hogy a delegáció nem Washingtonból repült ide, hanem a müncheni biztonságpolitikai konferenciáról.
Shaheen elmondta az újságíróknak, értesültek róla, mit mondott szombaton Orbán. Hozzátette: optimista azzal kapcsolatban, hogy a ratifikáció időben meg is történik. A szenátorok elmondták, bíznak a kormányfő szavában. Kérdésre válaszolva nem erősítették meg, hogy készülnének B tervvel, azaz például szankciókat szorgalmaznának hazánkkal szemben, ha a svéd jóváhagyás mégsem történne meg.
Barátként jöttünk, csak a magyar ígéret valóra váltását várjuk
— mondta Murphy. A küldöttség — ugyancsak kérdésre — nem kívánt állást foglalni a magyar–svéd védelmi ipari tárgyalásokkal kapcsolatban.
Mint arról pénteken beszámoltunk,
egy ilyen szintű küldöttség mérete önmagában rendkívül demonstratívnak számít a diplomáciai gyakorlatban.