Így terjedne át Európára az orosz–ukrán háború

Nyugaton már azzal számolnak, hogy Emmanuel Macron háborús retorikája és döntései kirobbantják a harmadik világháborút.

Forrás: V4NA2024. 04. 08. 5:20
Sending Western troops could lead to the Russia-Ukraine war spreading to Europe and to a potential third world war (Photo: AFP/Roman Pilipey)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Neue Zürcher Zeitung különböző forgatókönyveket vázolt fel arra az eshetőségre, ha az orosz–ukrán háború átterjedne a többi európai országra is, miután Emmanuel Macron francia elnök katonákat küld Ukrajnába. Az első lehetőség egy kontingens bevetése Kijev északi részén, ebben az esetben az Ukrán Fegyveres Erők egységei a keleti és a déli frontra települnének át – hívja fel a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség.

Óriási pusztítás követné az orosz–ukrán háború eszkalációját (Fotó: AFP/SERGEY BOBOK)
Óriási pusztítás követné az orosz–ukrán háború eszkalációját (Fotó: AFP/Sergey Bobok)

A második lehetőség az, hogy a francia csapatok tartalékként lépnek fel Zaporizzsja irányában, és megpróbálják megakadályozni az orosz erők áttörését. Franciaország nem lenne egyedül egy ukrajnai misszióban.

Egyrészt az egységeket integrálni kellene az ukrán parancsnoki struktúrákba, hogy hatékony hozzáadott értéket nyújthassanak. Ezenkívül Franciaország nem kockáztatna meg egy ilyen expedíciót fontos NATO-partnerek támogatása nélkül. Itt Lengyelországra, Romániára és mindenekelőtt a britekre összpontosítanának, akik már jelen vannak Ukrajnában. Politikai szempontból ez valószínűleg a London és Párizs közötti entente cordiale újjáélesztését jelentené

– írja a svájci lap, amely szerint Macron elnök tudja, hogy a NATO-n kívüli katonai eszközök nyílt alkalmazása kockázatokkal jár. A nukleáris fegyverek bevetésével fenyegető Moszkva mellett elképzelhetőek Franciaország elleni próbatámadások vadászgépekkel vagy nagy hatótávolságú fegyverekkel. Az egyik legsebezhetőbb tengely az Alpok felé halad, hiszen az úgynevezett tiroli folyosó gyakorlatilag védtelen a levegőből.

A negyedik lehetőség az, hogy Moldovába telepítik a csapatokat. A Moldovai Köztársaság támogatása Oroszország hibrid háborújával szemben egy ukrajnai misszió előszobája lenne. A helyzet jelenleg a gagauz kisebbség térségében éleződik ki, amelyet Moszkva a kisinyovi kormány tekintélyének aláásására használ fel. Már egy kisebb francia szárazföldi kontingens is stabilizálhatná a helyzetet – fejtegeti a lehetőségeket Neue Zürcher Zeitung.

Mint ismert, Emmanuel Macron az utóbbi hetekben többször is kijelentette, hogy meg kellene fontolni a nyugati katonák Ukrajnába telepítését. Azóta Európa szinte kettészakadt ebben a kérdésben, a vezetők egy része támogatná ezt a javaslatot, a többiek viszont határozottan ellenzik.

Akik nem támogatják, azok attól félnek, hogy Vlagyimir Putyin beváltja az ígéretét, és elindítja a harmadik világháborút. Az orosz elnök ugyanis többször figyelmeztette a Nyugatot, hogy ha katonákat küld Ukrajnába, az egyet jelent egy világháború kirobbanásával, amelyben még az atomháború sem elképzelhetetlen.

Borítókép: A nyugati katonák bevetésével egész Európára átterjedhet az orosz–ukrán háború, ami világháborúhoz vezetne (Fotó: AFP/Roman Pilipey)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.