A következő két hétben konzervatív, szélsőjobboldali és euroszkeptikus vezetők európai körútra indulnak, és Brüsszelben, Budapesten és Bukarestben tartanak gyűléseket, amelyeken Donald Trump volt amerikai elnök témái fognak elhangzani, írja az Euractiv.
A rendezvénysorozat a 2024-es Nemzeti Konzervativizmus Konferenciával kezdődik kedden és szerdán (április 16–17.) Brüsszelben, annak ellenére, hogy korábban aktivisták és politikusok, köztük szélsőbaloldali szervezetek és Brüsszel polgármestere is nyomást gyakoroltak a rendezvény leállítására.
Ám hamar megoldódott az ügy, vasárnap délután Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Facebook-oldalán ezt írta:
A brüsszeli baloldal megpróbálta ellehetetleníteni, NEM SIKERÜLT. Minden törekvésük ellenére kedden kezdetét veszi az idei National Conservatism Conference Brüsszelben.
Az eseményen, mint korábban lapunk is megírta, Orbán Viktor lesz a főelőadó.
Mellette Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök (PiS) és Eric Zemmour francia elnökjelölt (Reconquete!) is a címszereplők között szerepel, írja a lap.
Brüsszel cserben hagyta az európai embereket. Soha nem volt még ekkora a távolság a brüsszeli politika és az európai polgárok érdekei és akarata között. Ezért van szükség változásra Brüsszelben. De ez a változás nem fog magától bekövetkezni: ki kell kényszeríteni
– idézte az Euractiv Orbán Viktor februári évértékelő beszédét, hangsúlyozva, hogy az amerikai és az uniós választások ugyanannak a folyamatnak a részei.
„Tegyük újra naggyá Európát” – idézi Orbán Viktor szavait, aki szerint Trump visszatérése a Fehér Házba békét hozna Ukrajnának.
A lap arról ír, Zemmour mindig is csodálta Trumpot, akit szövetségesnek tekint az iszlamizáció, az európai bürokrácia és a woke ideológia ellen, amelynek célja szerinte „kultúránk, identitásunk és történelmünk megsemmisítése”.
Zemmour számára ez a három kulcsfontosságú kérdés, amelyeket pártja forrásai szerint fel fog vetni keddi beszédében.
Zemmour és Trump is erősen konzervatív álláspontot képvisel a társadalmi kérdésekben, beleértve az egyéni jogokat, az iszlámot és a migrációt.
Van valami közös bennünk: Trump azt akarja, hogy az USA maradjon az USA, én pedig azt akarom, hogy Franciaország maradjon Franciaország
– mondta Zemmour 2022 februárjában.
A NatConon Nigel Farage volt európai parlamenti képviselőt, a UKIP és a Reform UK volt vezetőjét is üdvözölni fogják, aki határozottan kiállt a brexit mellett és kampányolt érte.
Üdvözöljük az európai CPAC-en
Idén április 25-én és 26-án rendezi meg újra, harmadik alkalommal az Alapjogokért Központ a legnagyobb nemzetközi konzervatív seregszemlét, a CPAC Hungaryt, ahová a világ legismertebb jobboldali vezetői, kutatói és influenszerei látogatnak el.
A rendezvény főszónokának ebben az évben is Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét kérték fel.
A budapesti rendezvényen az amerikai Republikánus Párt képviselői olyan jobboldali vezetőkkel találkoznak, mint a holland PVV-s Geert Wilders (ID), a spanyol Santiago Abascal a Voxtól (ECR) és a belga Vlaams Belang elnöke, Tom van Grieken (ID), akiket a konferencia honlapján „wokebusters”-ként jelölnek meg.
Több médium, köztük a The Guardian, nem kapott akkreditációt az eseményre, arra hivatkozva, hogy az „no woke zone”, sajnálkozik az Euractiv.
A gyűlés mottója a „csapoljuk le a mocsarat”, amelyet Trump gyakran használ politikai ellenfeleivel szemben Washingtonban, illetve Európa esetében a brüsszeli EU-párti erők kiszorítására alkalmaznak – írja az Euractiv.
A román jobboldal is beszáll
A felemelkedő román jobboldali párt, az AUR április 27–28-án Bukarestben rendezi meg a saját „Tegyük újra naggyá Európát” című konferenciáját, amelyen részt vesznek a Zemmour-féle Reconquete (ECR) párt, a lengyel PiS (ECR), a belga Vlaams Belang (ID) és a dán Néppárt (ID) képviselői. Robert Malone amerikai tudós – aki a Covid–19-világjárvány után vált ismertté az Egyesült Államokban – lesz az egyik előadó.
A román konferencia olyan témákat vitat meg, mint „Az európai nemzetek – a keleti imperializmus és a nyugati föderalizmus között” és „Együtt állunk, megosztva elbukunk – az EU intézményrendszerének megdöntési lehetőségei”.