Lengyelország és Magyarország egymással egyetértve utasította el nyilvánosan az Európai Unió által megszavazott migrációs megállapodást.
Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy e hét szerdán a nyári európai parlamenti választások előtt a Brüsszelt uraló baloldali erők érvényre tudták vinni akaratukat, és a migrációs csomag minden egyes pontját megszavazták.
Az EP-képviselők szerdán jóváhagyták az EU menekültügyi és migrációs paktumának mind a tíz jogszabályi szövegét, ezzel véget vetettek egy elhúzódó patthelyzetnek, és megnyitották az utat a blokk migrációs politikájának átfogó változtatásai előtt, írja a Politico.
Az évek óta készülő megállapodás célja a menekültügyi folyamat felgyorsítása, a migránsok áthelyezése a frontországokból, valamint a sikertelen menedékkérők kitoloncolási folyamatának egyszerűsítése.
Míg Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke történelminek üdvözölte a megállapodást, mások élesen bírálták, köztük civil szervezetek, valamint jobboldali és baloldali képviselők is.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök hevesen elutasította az áthelyezési mechanizmus ötletét, amely a migránsokat a frontvonalbeli országokból más EU-tagállamokba helyezné át, és azt ígérte, hogy megtalálják a módját annak, hogy Lengyelországot mentesítsék ez alól.
Megtaláljuk a módokat arra, hogy még ha ez a paktum többé-kevésbé abban a formában lép életbe, mint ahogy a parlamentben megszavazták, megvédjük Lengyelországot az áthelyezési mechanizmustól
– mondta Tusk szerdán újságíróknak.
Orbán Viktor miniszterelnök a paktumról így fogalmazott:
A migrációs paktum egy újabb szög az Európai Unió koporsójában. Az egység halott, a biztonságos határok nincsenek többé. Magyarország soha nem fog engedni a migrációs őrületnek! Változásra van szükség Brüsszelben, hogy megállítsuk a migrációt.