Magyarország és Kína a béke pártján áll! + képgaléria

Történelmi jelentőségű a kínai elnök magyarországi látogatása, fontos megállapodások születtek.

2024. 05. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az elnök úr látogatására különösen is szükségünk volt éppen most, amikor a szomszédunkban háború zajlik, és a világ azon vitatkozik, hogy vajon folytatni kell-e ezt a háborút, vagy inkább a béke irányába kellene erőfeszítéseket tenni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, miután a karmelita kolostorban tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A miniszterelnök hangsúlyozta, 

a mi hangunk, Magyarország hangja Európában magányos hang. Európa ma a háború oldalán áll. Az egyetlen kivétel Magyarország, amely azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmaz, és támogat minden nemzetközi erőfeszítést, amely a béke felé mutat, így a Hszi Csin-ping elnök úr által bemutatott békekezdeményezést is.

Orbán Viktor egyúttal elmondta, „nekünk, magyaroknak az a meggyőződésünk, hogy ennek a konfliktusnak, ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, a csatatéren csak halottak vannak és pusztítás”. Megismételte a magyar álláspontot, miszerint a megoldás a tárgyalóasztalnál van, fegyverszünet kell és béketárgyalások.

A kínai elnök szerda este érkezett Magyarországra, franciaországi és szerbiai látogatása után. 

– A kínai elnök Párizsba és Budapestre látogat, ami mutatja hazánk növekvő súlyát – értékelte Gulyás Gergely a kínai elnök budapesti látogatását csütörtökön a Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, a látogatásnak a gazdasági jelentősége az elsődleges, Magyarország érdeke, hogy minél több kínai vállalt érkezzen hazánkba. 

Hszi Csin-ping magyarországi útjának eredményeiről csütörtök este Szijjártó Péter is beszámolt, mint fogalmazott:

Történelmi tehát ez a látogatás, és a történelmi látogatáshoz méltó eredmény is született a mai napon.

A tárcavezető történelmi látogatásnak minősítette Hszi Csin-ping budapesti vizitjét, ugyanis kínai elnök legutoljára húsz éve járt Magyarországon, a két ország pedig idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját.

Rendkívül sikeres tárgyalásokat folytatott az elnök úr és a miniszterelnök úr a mai napon, amelyeknek az eredményeként tizennyolc megállapodás aláírására került sor

– mondta.

Mint elmondta, a kelet–nyugati összeköttetések fejlesztését célzó, kínai Egy övezet, egy út stratégia keretében a két ország olyan projektlistát állított össze, amelyen a közösen végrehajtandó beruházások, fejlesztések szerepelnek, és ezen projektlistát bővítették.

Kiemelte, hogy olyan új területre is kiterjesztik a magyar–kínai együttműködést, amely új dimenziót hozhat a kétoldalú kapcsolatokba, ez pedig a nukleáris energia. 

Most abban állapodtunk meg a kínaiakkal, a kínai kormánnyal, hogy a nukleáris ipar teljes vertikumára készítünk együttműködési programot annak érdekében, hogy a villamosenergia-előállítás legolcsóbb, legbiztonságosabb, leghatékonyabb módját mindkét ország megfelelőképp tudja alkalmazni

– emelte ki. 

Hszi Csin-ping sajtónyilatkozatában kiemelte, Orbán Viktorral egyetértettek abban, hogy az Egy övezet, egy út kezdeményezés, illetve Magyarország keleti nyitás stratégiája kompatibilis egymással. 

HSZI Csin-ping; ORBÁN Viktor
Fotó: Koszticsák Szilárd

A kínai elnök azt is elmondta, 

idén ünnepeljük a diplomáciai kapcsolatfelvételünk 75. évfordulóját. Az elmúlt 75 év során a két fél mindig is a kölcsönös tisztelete, az egyenlőség és a kölcsönös előnyök útját követte annak érdekében, hogy biztosítsuk azt, hogy a kapcsolatunk a megfelelő irányba fejlődik. Ennek köszönhetően a történelem során most tapasztalhatjuk a legjobb kapcsolatot a két ország között. Barátságos és gyümölcsöző tárgyalást folytattam a miniszterelnök úrral.

Hszi Csin-ping szerint a kínai–magyar kapcsolatokat tovább kell fejleszteni, egyben gazdagítani kell a két ország együttműködését. 

Közös nyilatkozatot adunk ki, amelyben bejelentjük az átfogó stratégiai partnerséget Kína és Magyarország között az új korszakra vonatkozóan

– tette hozzá. Kiemelte, „mindez lehetővé teszi számunkra, hogy újabb lendületet adjunk a két ország fejlődésének”.

Borítókép: Orbán Viktor fogadja Hszi Csin-ping kínai elnököt (Forrás: Facebook/Orbán Viktor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.