„Ebrahim Raiszi halálával az iráni rendszer jövője a tét”
Helikopterbalesetben vesztette életét vasárnap Ebrahim Raiszi iráni elnök, valamint Hoszein Amir-Abdollahián külügyminiszter. A Magyar Nemzetnek Sárközy Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója, a Khayrion-központ vezető kutatója, valamint Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet vezető kutatója beszélt arról, mi várható Iránban az elnök halála után.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Káosz van Iránban – szögezte le lapunk megkeresésére Sárközy Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója, a Khayrion-központ vezető kutatója. Vasárnap ugyanis helikopter-balesetben elhunyt Ebrahim Raiszi iráni elnök: az államfő aznap az ország Kelet-Azerbajdzsán nevű tartományában járt egy gát felavatásán, amelyen Ilham Alijev azeri elnök is részt vett. Az esemény után Raiszi egy három helikopterből álló kötelékkel indult vissza a tartomány székhelyére, Tebriz városába, ám gépe már nem érte el a települést – Uzi falu környékén lezuhant, a balesetet senki sem élte túl.
خبر فوری: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در حادثه سقوط بالگرد دیروز کشته شد - کانال تلگرام IRINN
گزارش ها حاکی از آن است که بالگرد قبل از سقوط در اثر شرایط جوی شدید و مه به کوه برخورد کرده است. pic.twitter.com/dMzqjbuRpu
Iránban a következő elnökválasztást 2025-ben tartották volna, ám az iráni törvények értelmében Raiszi halála miatt ötven napon belül előre hozott elnökválasztást kell tartani. Sárközy Miklós azonban úgy látja, nem egyszerű feladat elé néz a perzsa ország, ugyanis hatalmi harc indulhat meg az elnöki székért: Raiszi ugyanis nemcsak államfő volt, őt szánták a már 85 éves Ali Hamenei ajatollah, azaz Irán legfelsőbb vezetőjének utódjának is.
A szakértő szerint most a rendszer jövője a tét.
Arról pedig, hogy mi várható a perzsa országban a következő időszakban, Tárik Meszár beszélt a Magyar Nemzetnek. Az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet vezető kutatója elmondta, egyelőre még semmit sem tudni arról, ki lehet Raiszi utódja. – Az elnöki pozícióra sokan jelöltethetik magukat, de a 12 tagú Őrök Tanácsa dönti el, hogy ki indulhat a választáson. Az Őrök Tanácsa tagjainak kinevezésére meg maga a legfelsőbb vezető van leginkább hatással, hat tagját közvetlenül ő nevezi ki – hangsúlyozta. Álláspontja szerint a konzervatívabb jelöltek indulhatnak elsősorban, a következő elnök négy évig lája el az elnöki feladatokat. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az iráni rendszer feje alapvetően a legfelsőbb vezető, azaz Hamenei ajatollah.
Emlékeztetett továbbá, hogy nem Raiszi az egyetlen iráni vezető politikus, aki hivatali ideje alatt életét vesztette. Irán második elnökét, Mohammad Ali Radzsait 1981-ben bombamerénylet során gyilkolták meg, de a miniszterelnökök között is volt olyan, aki merénylet áldozata lett, mégpedig szintén 1981-ben Mohammad Dzsavad Bahonar.
Tárik Meszár szerint Raiszi halálának inkább belpolitikai következményei lesznek, ugyanis az iráni elnöknek voltak ellenlábasai is. – Óriási tüntetések voltak Mahsza Amini halála után, amikor tömegek követelték távozását – idézte fel az iráni nő 2022 szeptemberében bekövetkezett halála utáni eseményeket. Hosszú távon viszont egy újabb erőskezű politikus felemelkedése várható, de ehhez még el kell telnie egy kis időnek – tette hozzá.
A szakértő szerint a jelenlegi geopolitikai helyzetben Irán nem is teheti meg, hogy mérsékeltebb politikát folytasson.
Iránnak egyébként olyan országok is felajánlották segítségüket, mint Szaúd-Arábia és Törökország. Előbbi azért is érdekes, mert az iráni–szaúdi kapcsolatok hosszú éveken át mélyponton voltak, tavaly jelentették be a felek, hogy kínai közreműködés révén helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat.
شهادت خادم ملت، رئیس جمهور محبوب و مردمی حضرت آیت الله دکتر رئیسی و دیپلمات انقلابی و جهادی، جناب آقای دکتر امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و همراهانشان را تسلیت می نمائیم. pic.twitter.com/dRVOD0Aq92
Ankara és Teherán viszonya szintén nem alakult túl jól az elmúlt időszakban, ám bizakodásra adott okot Raiszi törökországi tárgyalása Recep Tayyip Erdogan török elnökkel: az egyeztetések során temérdek megállapodást írtak alá a felek, valamint számos kérdést megvitattak a török–iráni együttműködést illetően.
Borítókép:Ali Hamenei iráni ajatollah támogatói tüntetésen vesznek részt a kormányellenes megmozdulások idején Teheránban 2022. szeptember 23-án (Fotó: AFP/NurPhoto/Morteza Nikoubazl)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.