Nagy kérdés, hogy lesz-e előretörés, vagy csak előrearaszolgatásnak felel meg a támogatás növekedése a jobboldali képviselőcsoportok mögött. A jobboldal erősödése más politikai együttműködéseket is lehetővé tehet majd: az EPP már jelezte, hogy kész egyes ügyekben a kooperációra az olasz miniszterelnök, c Fratelli d”Italia nevű pártjával, az az általa dominált ECR-rel.
Nem lejátszott meccs, hogy a néppárti és a szocialista frakció után ki lesz a harmadik erő: az ECR vagy a Renew: matematikailag mindkét erőnek esélye van a befutásra. És további nagy kérdés, hogy az ECR és az ID csoportok együttműködése milyen mélységű lesz, hiszen együtt, a mandátumaikat összeadva akár a második erő is lehetnek az új EP-ben. Az ID részéről vannak kétségek, de úgy tűnik, botrányai miatt sem esett vissza jelentősen a támogatottsága, és azzal, hogy kizárta tagjai sorából a német AfD-t, akár új szövetségkötési esélyek nyílnak az ECR-rel.Az Európai Parlament hét frakciójából
A Mandiner hozzátette: Meloni, Orbán Viktor, Marine Le Pen és Mateusz Morawiecki mind azon vannak, hogy létrejöhessen egy ellensúly az EU-barát erők ellenében,
a jobboldali »szupergroup« létrehozását sok ellentét, illetve szakpolitikai nézetkülönbség hátráltatja.
Az Euractiv megállapítja: az EPP és az S&D megőrzi a szavazóbázisát, a liberálisok azonban menthetetlenül gyengülnek, ennek oka pedig az, hogy a spanyol Ciudadanos párt szétesett, EP-képviselői átültek az EPP-tag jobbközép Partido Popularhoz. A másik tényező, hogy a Renew vezető ereje, a Macron elnök körüli francia koalíció szintén gyenge eredményeknek néz elébe.
A zöldek visszaesése szintén két tényezőtől függ: hiába a környezetvédelem prioritása az uniós politikában, a tagpártjaik rosszul állnak, a német koalícióban amortizálódnak, a francia politikában pedig marginalizálódnak.
Borítókép: Vannak országok, ahol már most szavazhatnak az emberek (Fotó: ANP via AFP/VINCENT JANNINK)