Oroszországnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan útja” a NATO felé, amelyre a szövetségnek a washingtoni csúcstalálkozón közölt nyilatkozata is utalt, vagy az ország függetlensége, vagy a katonai tömb, de még jobb, ha mindkettő megszűnésével végződik. Ezt írta Dmitrij Medvegyev, az Oroszországi Föderáció Biztonsági Tanácsának elnökhelyettese a Telegram-csatornáján.
Továbbra is támogatjuk [Ukrajnát] a teljes euro-atlanti integráció felé vezető úton, beleértve a NATO-tagságot is. Ezt mondták tegnap ellenségeink a szövetség washingtoni nyilatkozatában. A következtetés nyilvánvaló. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan útja” a NATO felé akár Ukrajna eltűnésével, akár a NATO eltűnésével végződjön
– áll a bejegyzésében. Medvegyev hozzátette: az lenne a legjobb, ha mindkettő teljesülne.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, Jens Stoltenberg főtitkár szerdán Washingtonban a tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Észak-atlanti Tanács ülése után a szervezet 75. évfordulós csúcstalálkozóján úgy fogalmazott:
Ukrajna útja a NATO-tagság felé visszafordíthatatlan.
Jens Stoltenberg kifejtette, hogy az Ukrajna támogatására hozott döntések nem teszik a szövetséget a konfliktus részesévé, de segítenek Ukrajnának abban, hogy élni tudjon az önvédelem jogával.
Hozzátette, hogy negyvenmilliárd eurós kiindulási összeggel pénzügyi ígéret is született Ukrajna számára, hogy olyan katonai erőt tudjon kiépíteni, amely győzelemre képes és el tudja hárítani az orosz agressziót, valamint elrettentést jelent a jövőben.
Jens Stoltenberg szavai szerint ezek az eszközök arra szolgálnak, hogy a háború lezárható legyen, és úgy fogalmazott, hogy „minél hitelesebb és minél tartósabb a támogatás, Moszkva annál gyorsabban felismeri majd, hogy nem tud bennünket kifárasztani".
A NATO-csúcstalálkozó szerdán nyilvánossá tett nyilatkozata úgy fogalmaz, hogy Ukrajna jövője a NATO-ban van, és a szövetség „folytatja támogatását a teljes euroatlanti integráció felé vezető visszafordíthatatlan úton, ide értve a NATO-tagságot is”. A NATO-ba való hivatalos meghívóval kapcsolatban a közleményben az olvasható, hogy az akkor történhet meg, amikor a szövetségesek között erről egyetértés születik és Ukrajna teljesíti a feltételeket.