A háború kezdete óta Ukrajna százezres nagyságrendben veszített katonákat, akik meghaltak vagy megsebesültek, írja a Welt. A német lap szerint a helyzet komolyságát mutatja, hogy az ukrán hadsereg már börtönökben is toboroz.
A modern vadászgépek és a lőszerhiány mellett a katonahiány is központi probléma Ukrajnában.
A börtönfalak mögött az ukrán hadsereg megtalálta azt, ami ritkaságszámba ment az országban: önkéntes harcosokat a frontvonalra. 2800 fogoly szabadult május óta, és most katonaként szolgálnak, mondta az ukrán igazságügyi minisztérium a WELT megkeresésére.
A toborzási program keretében összesen tíz-húszezer börtönlakó férfi és nő vonulhat be a hadseregbe – becsüli Denisz Maljuska igazságügyi miniszter.
A rácsok mögötti toborzás egy új törvény alapján történik, amelyet az ukrán parlament májusban fogadott el. E törvény értelmében a fogvatartottak feltételesen szabadlábra helyezhetők idő előtt, hogy szerződés alapján csatlakozhassanak az ukrán fegyveres erőkhöz. Ide tartoznak például az elítélt kábítószer-kereskedők, az erőszakos bűncselekmények és bizonyos emberölési bűncselekmények elkövetői is.
A dél-ukrajnai Odesszában található 14-es számú büntetőtelep egyike azoknak a börtönöknek, ahol a hadsereg május óta keres erősítést. Az önkénteseknek megfelelő kiképzést ígértek a frontra és havi százezer hrivnya körüli fizetést, ami alig 2500 eurónak felel meg. Ez nagyjából megegyezik az Ukrajnában szokásos katonai fizetéssel. Azok, akiket a fronton lévő rohamdandárokban vetnek be, havi 2750 eurónak megfelelő összeget keresnek.
A szabadult bűnözők felhasználása ebben a háborúban nem újdonság. Oroszország 2022 nyara óta tölti fel saját sorait foglyokkal. Csak a kelet-ukrajnai Bahmut városáért folytatott harcban 2023-ban több ezren súlyosan megsérültek vagy meghaltak közülük.
Az ukrán hadsereg kiterjesztette a mozgósítást, és ellenőrzéseket tart az utcákon. Az olyan városokban, mint Kijev, a 25 év feletti férfiak, akik az erre vonatkozó utasítások ellenére nem jelentkeztek be a hadseregbe, és félnek a sorozástól, alig hagyják el otthonukat. A veszteségek pótlásához és az új dandárok létrehozásához Ukrajnának negyedévente legalább ötvenezer új katonára van szüksége, az év végéig pedig összesen kétszázezerre. A Welt európai biztonsági körökből megtudta, az ország az elmúlt hónapokban jóval elmaradt ezektől a számoktól.
Markus Reisner ezredes, a bécsi Teréz Katonai Akadémia tisztképző intézetének vezetője szerint néhány ezer újonc a börtönökből enyhülést hozhatna, de nem változtatná meg alapvetően a személyzeti helyzetet.
Nyugati elemzők szerint Moszkva jelenleg mintegy félmillió katonát állomásoztat Ukrajnában, nagyjából kétszer annyit, mint az invázió kezdetén. Az háború kezdete óta több százezer embert mozgósítottak. Emellett Oroszország az ország átlagkeresetéhez képest magas fizetéseket kínál, hogy önkéntes frontharcosokat vonzzon.