Bár végleges döntés még nem született, a kormányzat dolgozik a további részleteken
– nyilatkozta Biden egyik kormánytisztviselő.
Ezek a részletkérdések magukban foglalják az érzékeny technológiák átadásának felülvizsgálatát, és annak biztosítását, hogy az ukrán repülőgépek képesek legyenek kilőni a több mint kétezer kilogrammos rakétákat, amely ezer kilogrammos robbanófejeket hordoznak. A Pentagon arról nem kívánt nyilatkozni, hogy jóváhagyta-e a rakéta átadását.
Számos lehetőséget mérlegelünk Ukrajna biztonsági igényeinek kielégítésére
– nyilatkozta Jeff Jurgensen, a Pentagon szóvivője.
A kongresszus egyes tagjai azzal vádolták a Biden-kormányzatot, hogy túl lassan halad a szükséges felszerelés átadása Kijevnek. Ők azonban elfelejthették azt, hogy az F–16-osok, az Abrams harckocsik, cirkálórakéták, Patriot légvédelmi rendszerek és modern gyalogsági hordozók jóváhagyása a szovjet korszakból származó hadsereget Európa egyik harctéri erőközpontjává változtatta.
A levegőből indítható rakéták olyan képességet adnának az ukrán légierőnek, amellyel kevés nemzet rendelkezik: cirkálórakétát indíthatnak – akár orosz területre – több mint háromszáz kilométerről egy amerikai gyártmányú vadászrepülőgépről.
Ukrajna már rendelkezik az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország által biztosított légi és földi indítású rakétákkal, de az Oroszországon belüli használatra vonatkozó korlátozások egyelőre érvényben maradnak.
A korlátozások, amelyek értelmében Ukrajna nem használhatja az Egyesült Államok által szállított fegyvereket orosz területeken lévő célpontokra, felháborította az ukránokat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször kérte, hogy szabadabb kezet kapjon, és a háború elnyújtásában érdekelt amerikai törvényhozók egy csoportja is sürgette a Biden-adminisztrációt, hogy lazítson a korlátozásokon.
A Politico szerint az Egyesült Államok csak közeli szövetségesekkel osztja meg az említett rakétákat. A fegyvert eddig csak Lengyelország, Ausztrália és Finnország kapta meg, de Japán és Hollandia is megállapodást írt alá a rakéták megvásárlásáról, a szállítás a következő években várható. Németország, Görögország, Románia és Dánia tárgyalásokat folytat Washingtonnal a rakéta megvásárlásáról, egyelőre azonban konkrét eredményeket nem hozott a tárgyalássorozat.
Borítókép: Egy amerikai vadászrepülő egy JASSM nagy hatótávolságú rakétát indít egy hadgyakorlat során (Fotó: AFP)