Biden beadta a derekát, nagy hatótávolságú cirkálórakétákat küldene Ukrajnába

A Biden-kormányzat csak a háború folytatásában érdekelt.

2024. 08. 17. 14:00
Egy amerikai vadászrepülő egy JASSM nagy hatótávolságú rakétát indít egy hadgyakorlat során
Egy amerikai vadászrepülő egy JASSM nagy hatótávolságú rakétát indít egy hadgyakorlat során Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Biden-kormányzat már nyitott arra, hogy nagy hatótávolságú cirkálórakétákat küldjön Ukrajnának, ami nagyobb harci képességet biztosítana a kijevi F–16-os vadászrepülőknek. Így Kijev további lendületet nyerhet az Oroszország elleni harcban, közölte a Politico brüsszeli hírportál.

A Fehér Ház elhatározása azután született, hogy Kijev legutóbbi támadása mélyen Oroszország határain belülre vezetett. Vlagyimir Putyin orosz elnök emiatt úgy döntött, hogy átirányítja csapatait az ukrajnai harctérről.

Bár végleges döntés még nem született, a kormányzat dolgozik a további részleteken

– nyilatkozta Biden egyik kormánytisztviselő.

Ezek a részletkérdések magukban foglalják az érzékeny technológiák átadásának felülvizsgálatát, és annak biztosítását, hogy az ukrán repülőgépek képesek legyenek kilőni a több mint kétezer kilogrammos rakétákat, amely ezer kilogrammos robbanófejeket hordoznak. A Pentagon arról nem kívánt nyilatkozni, hogy jóváhagyta-e a rakéta átadását.

Számos lehetőséget mérlegelünk Ukrajna biztonsági igényeinek kielégítésére

– nyilatkozta Jeff Jurgensen, a Pentagon szóvivője.
A kongresszus egyes tagjai azzal vádolták a Biden-kormányzatot, hogy túl lassan halad a szükséges felszerelés átadása Kijevnek. Ők azonban elfelejthették azt, hogy az F–16-osok, az Abrams harckocsik, cirkálórakéták, Patriot légvédelmi rendszerek és modern gyalogsági hordozók jóváhagyása a szovjet korszakból származó hadsereget Európa egyik harctéri erőközpontjává változtatta.

A levegőből indítható rakéták olyan képességet adnának az ukrán légierőnek, amellyel kevés nemzet rendelkezik: cirkálórakétát indíthatnak – akár orosz területre – több mint háromszáz kilométerről egy amerikai gyártmányú vadászrepülőgépről.

Ukrajna már rendelkezik az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország által biztosított légi és földi indítású rakétákkal, de az Oroszországon belüli használatra vonatkozó korlátozások egyelőre érvényben maradnak.

A korlátozások, amelyek értelmében Ukrajna nem használhatja az Egyesült Államok által szállított fegyvereket orosz területeken lévő célpontokra, felháborította az ukránokat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször kérte, hogy szabadabb kezet kapjon, és a háború elnyújtásában érdekelt amerikai törvényhozók egy csoportja is sürgette a Biden-adminisztrációt, hogy lazítson a korlátozásokon.

A Politico szerint az Egyesült Államok csak közeli szövetségesekkel osztja meg az említett rakétákat. A fegyvert eddig csak Lengyelország, Ausztrália és Finnország kapta meg, de Japán és Hollandia is megállapodást írt alá a rakéták megvásárlásáról, a szállítás a következő években várható. Németország, Görögország, Románia és Dánia tárgyalásokat folytat Washingtonnal a rakéta megvásárlásáról, egyelőre azonban konkrét eredményeket nem hozott a tárgyalássorozat.

Borítókép: Egy amerikai vadászrepülő egy JASSM nagy hatótávolságú rakétát indít egy hadgyakorlat során (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.