Így néz ki a spanyol jogállamiság, amit a baloldali miniszterelnök megálmodott

Pedro Sánchez után felesége, Begona Gomez ügyvédje is feljelentette az ellene korrupció és befolyással üzérkedés gyanúja miatt eljárást indító bírót.

2024. 08. 03. 14:38
Rendőrkézre kerülhet a spanyol kormányfő felesége (Fotó: AFP/Anadolu/Diego Radames)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pedro Sánchez szocialista spanyol kormányfő a feleségével mindent megtesz azért, hogy elterelje a figyelmet az őket körüllengő korrupciós botrányról. Sánchez után Begona Gomez ügyvédje is megpróbálja megfélemlíteni a bírót, és pénteken feljelentette őt hivatali visszaélés és titoksértés miatt.

Sánchez nevében az állam jogi képviselete járt el arra hivatkozva, hogy így akarják megvédeni az állami intézmények méltóságát. Gomez ügyvédje, Antonio Camacho pedig azzal indokolta a feljelentést, hogy a bíró szerinte önkényes és igazságtalan döntéseket hoz védence ügyében, eljárása szokatlan, kiszámíthatatlan és sorra sérti meg a bírósági előírásokat.

Begona Gomez ellen Juan Carlos Peinado bíró indított eljárást májusban azután, hogy jobboldali szervezetek feljelentették őt azzal a gyanúval, hogy állami szerződésekhez, támogatásokhoz és uniós pénzekhez segített hozzá olyan vállalkozókat, akiket jól ismert. Egyikük, Juan Carlos Barrabés először tanúként, majd csütörtökön gyanúsítottként is azt vallotta a bírónak, hogy többször találkozott üzleti ügyben Gomezzel, sőt olyan találkozókon is részt vett a kormánypalotában, amelyeken csak Pedro Sánchez és más vállalkozók voltak jelen, mélyítve ezzel a kormányfő érintettségét a korrupciós ügyben.

Azt is elmondta, hogy Sánchez felesége a pandémia idején ajánlólevelet írt egyik projektjéhez, de szerinte ez nem volt hatással arra, hogy végül neki ítéltek oda egy állami szerződést. Az ügyben sem a gyanúsított, Begona Gomez, sem a tanúként beidézett Pedro Sánchez nem beszélt, ehelyett egy nap különbséggel mindkettejük védője megtette a feljelentést a bíró ellen hivatali visszaélés és titoksértés miatt.

A kormányfő továbbra is állítja, hogy sem felesége, sem ő nem tett olyat, amit a bíróságnak vizsgálnia kellene. Minden információ, amit Peinado használ, véleménye szerint olyan hamis híreken alapul, amiket a szélsőjobboldali erők találtak ki azért, hogy őt eltávolítsák a miniszterelnöki székből. Peinado nem reagált az őt megfélemlíteni igyekvő ügyvédek lépésére, helyette folytatja a nyomozást. Pénteken például bekérette a Madridi Complutense Egyetemtől egyes tanszékek alapító okiratát, valamint a társtanszékvezetők önéletrajzát is.

Ezen a szálon a bíró azt vizsgálja, hogy milyen körülmények között zajlott le Begona Gomez kinevezése a versenyképes társadalmi átalakulás nevű tanszék vezető pozíciójába. Joaquín Goyache, az egyetem rektora tagadta az esetleges szabálytalanságokat és kijelentette, hogy Gomez előléptetése csupán egy szokásos tanszéki kinevezés volt.

Peinado emellett az egyik sportalapítványtól is bekért dokumentumokat, egész pontosan a Juan Carlos Barrabés kezében lévő Innova Next céggel kötött szerződésekre kíváncsi, amelyek mögött az a gyanú áll, hogy szintén Begona Gomez közreműködésével jöttek létre.

Borítókép: Rendőrkézre kerülhet a spanyol kormányfő felesége (Fotó: AFP/Anadolu/Diego Radames)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.