Több évre tekint vissza Magyarország és az EU közötti konfliktus a migrációs politika szempontjából. Az Európai Unió Bíróság 2020 decemberében állapította meg, hogy Magyarország nem tartotta tiszteletben az uniós jog szabályait, többek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területén. A konfliktus idén júniusban csúcsosodott ki, ugyanis a bíróság súlyos ítéletet hozott: 200 millió eurós, tehát közel nyolcvanmilliárd forintos büntetést szabott ki Magyarországra.
Orbán Viktor miniszterelnök a bíróság döntését felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte. A magyar kormány válaszként bejelentette, hogy Brüsszelnek 800 milliárd forintos tartozása van Magyarországgal szemben, ugyanis ennyibe került a határvédelem az utóbbi tíz évben. Ahogy arról a lapunk is beszámolt, ez az összeg azért volt szükséges, hogy az ország saját és az EU külső határát őrizze, és az erőszakosan, illegálisan, a szervezett bűnözés segítségével Magyarországra bejutni szándékozókat feltartóztassa.
Bakondi György, a miniszterelnök főtanácsadója nemrég úgy reagált:
Ezt a tevékenységet egyrészt nem támogatta az Európai Unió, pedig nyilvánvalóan európai érdek a határőrizet, ezért jogos lenne, hogy legalább 50 százalékát ennek a költségnek térítse meg az Európai Bizottság. Másrészt pedig a bejutás megakadályozásának felszámolása jelzi az igazi szándékát a bizottságnak: meg akarják szüntetni a határellenőrzést, azt akarják, hogy tömegek juthassanak be ellenőrzés nélkül az Európai Unió területére, ahogy ezt teszik 2015 óta.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára is megszólalt az üggyel kapcsolatban. Elmondása szerint a kormány jogi lépéseket tesz annak érdekében, hogy a határvédelemmel kapcsolatos költségek miatt érvényesítse igényeit a brüsszeli Európai Bizottsággal szemben. Az ezzel kapcsolatos végrehajtási rendelet a Magyar Közlönyben is megjelent.
Az Európai Bizottság így visszatért a jól bevett szokásához, a zsarolás eszközét használva kijelentette: ha nem fizeti ki Magyarország a migráció megállítása miatt kiszabott 200 millió eurós bírságot, akkor a zárolt uniós forrásokból vonja le az összeget – közölte az Euronews.
Ám a számok nem hazudnak, 2020 előtt az EU Magyarországnak 110 millió eurót utalt határvédelmi, belbiztonsági és migrációs feladatok támogatására, ezen felül a kormány négy alkalommal kért és kapott sürgősségi segélyt, mintegy 27 millió euró értékben. 2021-től kezdődően azonban a bizottság már csak 104 millióval támogatta Magyarországot, annak ellenére, hogy a közel-keleti migrációs nyomás mellett az orosz–ukrán háború okozta menekültválság tovább nehezítette a hatóságok munkáját. Ez az összeg csak töredéke annak, amit a magyar kormánynak a határ védelmére és a tömeges migráció feltartóztatására kellett fordítania.
Korábban Bakondi György és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is nyilvánvalóvá tette, hogy a magyar kormány nem fog változtatni az álláspontján, s amennyiben Brüsszel továbbra is olyan szabályozást akar kikényszeríteni, amely nem teszi lehetővé a migránsok feltartóztatását akkor minden migránsnak felajánlják a magyar határon, hogy az európai eljárásrend betartását követően önkéntesen és ingyenesen Brüsszelbe utazzanak.
Ám azt még az Euronews is elismeri, hogy a belga főváros sem kér a migránsokból, s az odautaztatásuk „kárára lenne a brüsszelieknek”.