Svédország sokáig a „humanitárius szuperhatalom” jelzőt viselte, és ez volt az az ország, ahol a migránsoknak a legjobb esélyük volt a maradásra. Most ez Németország. Az elmúlt tíz évben a skandináv ország olyan intézkedéseket hozott, amelyek közül sok korábban elképzelhetetlennek számított – írja a Die Welt német lap.
Maria Malmer Stenergard migrációs miniszter egy mondatban akarta összefoglalni az országában bekövetkezett paradigmaváltást:
Svédország megszűnt a menekültügyi bevándorlás országa lenni
– jelentette ki néhány hete. A miniszter a Migrációs Hivatal statisztikáira hivatkozott, amelyek szerint idén többen hagyták el az országot, mint ahányan bevándoroltak. Ez a tendencia a hivatalának számításai szerint folytatódni fog.
Nem sokkal később kiderült, hogy Stenergard némileg meghamisította a történelmi nettó kivándorlással kapcsolatos kijelentését. A svéd statisztikai hivatal korrigálta a kijelentést. Az év első felében ötezer fővel többen utaztak Svédországba, mint ahányan elmentek. Mindazonáltal ezek a számok figyelemre méltók egy olyan ország esetében, amely a 2015-ös migrációs válságig Európa legliberálisabb menekültpolitikájával rendelkezett.
Míg a német kormány migrációs politikájának újraszabályozása során az integratív megközelítést választotta, amelynek célja a honosítás megkönnyítése, és uniós szinten elsősorban a menedékkérők elosztásának szolidaritáson alapuló megközelítése áll a középpontban, addig a korábbi „humanitárius szuperhatalom” Svédország egy teljesen más koncepció mellett döntött. Az ottani jobboldali konzervatív kormány az integrációval és a migrációval kapcsolatos kemény álláspontot választotta.
Ez a változás 2015-ben kezdődött, amikor a migrációs válság nyomán több mint 160 ezer ember érkezett Svédországba, ami azt jelentette, hogy a skandináv ország egy főre vetítve több embert fogadott be, mint bármely más európai állam.
Az akkori szociáldemokrata kormány a csúcsfázisban meghúzta a vészféket, és először szigorította a menekültügyi törvényt. Jelentősen megnehezítették a családegyesítést, és Stockholm három évtized után eltörölte a határozatlan idejű tartózkodási jogot is, 2021-ben pedig az ideiglenes megoldásból törvényes megoldást csinált.