A német parlamenti képviselők, Marco Wanderwitz (CDU), Carmen Wegge (SPD), Till Steffen (Zöldek), Martina Renner (Baloldal) és Stefan Seidler, a schleswig-holsteini Dél-Schleswig Választók Szövetsége (SSW) képviselője legkésőbb novemberben egy pártokon átívelő javaslatot kívánnak benyújtani erről a Bundestagban, írja az eXXpress osztrák lap.
Céljuk, hogy előbb-utóbb elérjék az Alternatíva Németországért (AfD) betiltását, amely szerintük ellentétes a német alkotmánnyal. Az indítványt főként a szociáldemokraták, a Zöldek és a Baloldali Párt támogatja. Ha az indítványt a Bundestag többsége támogatja, a következő lépés a szövetségi alkotmánybíróság vizsgálata lenne, hogy az AfD valóban alkotmányellenes-e.
Az indítvány szerint az AfD „szembemegy a szabad demokratikus rend központi alapelveivel”. Az indítvány kezdeményezői azt is állítják:
Az AfD szerint a migrációs hátterű emberek, a fogyatékkal élők vagy a nem heteronormatív szexualitásúak, valamint a nemzeti kisebbségek és etnikai csoportok tagjainak jogait korlátozni vagy megszüntetni kívánják egy feltételezett német identitás nacionalista megerősítése érdekében.
Azzal is vádolják az AfD-t, hogy az „autoriter külföldi rezsimek meghosszabbított karja”. Mi több, a párt a „nemzetiszocialisták nyelvi zsargonját” használja, amikor a szabad, független és kritikus médiát „hazug sajtónak” csúfolja.
Az indítványt több baloldali civil szervezet is támogatja „Védjük meg az emberi méltóságot – tiltsuk be az AfD-t most” szlogennel.
Mint ismert, az AfD nemrég történelmi sikert ért el Türingiában. Az ottani szeptemberi tartományi választásokon először a legerősebb politikai erő lett. Az országos felmérésekben a jobboldali párt a második helyen áll a Kereszténydemokrata Unió (CDU) mögött, vagyis megelőzi a Scholz vezette jelenlegi kormánykoalíció összes pártját.