Az orosz külügy szerint a NATO Moszkvát fenyegeti

Az orosz külügyminiszter-helyettes arról beszélt, hogy a NATO az Oroszország elleni katonai fellépés lehetőségein dolgozik.

Forrás: Origo2024. 10. 08. 12:42
Alekszandr Grusko, Oroszország külügyminiszter-helyettese részt vesz a NATO-Oroszország Tanács ülésén a Szövetség brüsszeli főhadiszállásán 2022. január 12-én
Alekszandr Grusko, Oroszország külügyminiszter-helyettese részt vesz a NATO-Oroszország Tanács ülésén a Szövetség brüsszeli főhadiszállásán 2022. január 12-én Fotó: Dursun Aydemir Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO készül az Oroszországgal való összecsapásra, de az orosz katonai tervezés bármilyen forgatókönyvvel számol – jelentette ki Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyinak adott interjúban.

Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, Alekszandr Fomin orosz védelmi miniszter-helyettes és Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes részt vesz a NATO-Oroszország Tanács ülésén a Szövetség brüsszeli központjában, Belgiumban
Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, Alekszandr Fomin orosz védelmiminiszter-helyettes és Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes részt vesz a NATO–Oroszország Tanács ülésén a szövetség brüsszeli központjában, Belgiumban (Fotó: Anadolu/AFP/NATO)

A NATO-tagok most már nem titkolják, hogy egy esetleges fegyveres összecsapásra készülnek Oroszországgal. A regionális védelmi terveket jóváhagyták, konkrét feladatokat fogalmaztak meg a blokk valamennyi katonai parancsnoksága számára. Folyamatosan dolgozzák ki az Oroszország elleni katonai fellépés lehetséges opcióit.

– mondta.

Az orosz diplomata megjegyezte, hogy az Észak-atlanti Szövetség teszteli az Atlanti-óceánon keresztüli csapatmozgások logisztikai útvonalait, fegyverraktárakat helyez el a keleti szárnyon és kontingenseket telepít, írta az Origo.

Január 22. és május 31. között zajlottak a hidegháború vége óta a legnagyobb Steadfast Defender manőverek, és először fordult elő, hogy nem egy fiktív állam, hanem Oroszország szerepelt ellenfélként –hangsúlyozta Grusko.

„A katonai költségvetést felduzzasztják és a gazdaságot militarizálják. A konfrontatív retorika mellett a NATO folyamatosan növeli a feszültség mértékét Oroszországgal szemben” – mondta.

Az orosz politikus szerint a védelmi tervezésnek minden lehetőséget figyelembe kell vennie, és arra kell törekednie, hogy bebizonyítsa, hiábavaló lenne Moszkvával az erő nyelvén tárgyalni.

A NATO politikája vezetett az európai biztonság válságához

Az atlanti szövetség tudatos politikája volt az, amely az európai biztonság nagymértékű válságához és az azt biztosító eszközök megsemmisítéséhez vezetett, mondta Grusko.

Hadd hangsúlyozzam még egyszer: nem Oroszország, hanem az Észak-atlanti Szövetség választotta a konfrontáció útját. A NATO volt az, amely nem volt hajlandó párbeszédet folytatni velünk, és közösen keresni a regionális és globális biztonságot fenyegető valós, nem pedig képzeletbeli fenyegetésekre és kihívásokra adandó válaszokat.

 – zárta a miniszterhelyettes.

Moszkva többször megjegyezte, hogy nyitott a párbeszédre és a Nyugatnak fel kell hagynia a kontinens militarizálásával.

Borítókép: Alekszandr Grusko, Oroszország külügyminiszter-helyettese részt vesz a NATO–Oroszország Tanács ülésén a szövetség brüsszeli főhadiszállásán 2022. január 12-én (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.