Így fenyegetőzik az amerikai külügy: „Nem zárjuk ki további következmények lehetőségét, ha a georgiai kormány nem változtat az irányon”

Az amerikai álláspont egyértelmű üzenet Georgia vezetésének: az ország euroatlanti integrációs törekvéseinek sikere nagyban függ attól, hogy megfelelnek-e Washingtonnak vagy sem.

2024. 11. 01. 6:52
Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője beszél az újságírókhoz a napi sajtótájékoztatón a washingtoni külügyminisztériumban
Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője beszél az újságírókhoz a napi sajtótájékoztatón a washingtoni külügyminisztériumban Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában az a demokratikus, amit a Biden-adminisztráció hatalmi szóval demokratikusnak mond, engedélyez. Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, Brüsszel kijelentette, hogy mivel Georgiában nem nekik tetsző politikai formula nyerte a választásokat, azért Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint több európai ország külügyminisztere is támadta a georgiai választási eredményeket. 

De a hivatalban lévő gyermekbántalmazó amerikai elnök is felszólította a georgiai kormányt, hogy kezdjen „átfogó párbeszédet Georgia valamennyi politikai erejével a választások integritásának helyreállításáról” – idézi az államfőt a Politico brüsszeli hírportál.

Biden emellett felszólította a georgiai kormányt, hogy vonja vissza az úgynevezett „ügynöktörvényt”, amely a külföldi befolyást igyekszik átláthatóbbá tenni az országban (és amelyhez hasonló egyébként az Egyesült Államokban is létezik).

Miller elismerte, hogy az Egyesült Államok beavatkozik mások belügyeibe

Az Egyesült Államok határozott álláspontot fogalmazott meg a Georgiában lezajlott választásokkal kapcsolatban – idézi fel a georgiatoday.ge. Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón kijelentette: „Csatlakozunk a nemzetközi és helyi megfigyelők felhívásához, hogy teljeskörűen vizsgálják ki a választásokkal kapcsolatos összes szabálytalanságot”. 

Miller figyelmeztetett: „Nem zárjuk ki további következmények lehetőségét, ha a georgiai kormány nem változtat az irányon”, ezzel Miller azt is elismerte, hogy az Egyesült Államok beleavatkozik más országok belügyeibe.

Magyarország kiáll a georgiai emberek érdeke mellett

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint ugyanakkor a kritika hátterében az áll, hogy Brüsszel másik kormányt akar látni Georgiában.

Egyetlen nemzetközi szervezet sem állította, hogy a választások ne lettek volna szabadok, tisztességesek vagy demokratikusak – mutatott rá Szijjártó Péter.

Korábban Orbán Viktor Tbilisziben kijelentette, a következő napok vitáit a helyükön kell kezelni. – Bár a georgiai választás eredménye egyértelmű, a választás maga szabad és demokratikus volt, mégis lesznek viták róla Európában – tette hozzá a miniszterelnök.

Borítókép: Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője beszél az újságírókhoz a napi sajtótájékoztatón a washingtoni külügyminisztériumban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.