Így szakadhat ránk az ég Biden döntése után

Komoly eszkalációs kockázattal jár Joe Biden amerikai elnök döntése, amellyel engedélyezte az ukránoknak, hogy orosz területen lévő célpontokat is támadjanak. A következmények kiszámíthatatlanok, a háborúpárti politikusok azonban ünnepelnek.

2024. 11. 19. 9:01
Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)
Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai sajtóban robbant a hír, miszerint Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajna számára, hogy bevesse az amerikai nagy hatótávolságú rakétákat oroszországi célpontok ellen is. Ezt az értesülést a Fehér Ház azóta sem cáfolta.

Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)
Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök érthetően örült a hírnek. Mint mondta, a rakéták magukért fognak beszélni, a média pedig már tudni véli, hogy napokon belül sor kerülhet az első rakétatámadásra.

Az engedély alapvetően az ATACMS rakéták bevetését teszi lehetővé, amellyel 300 kilométeres mélységben tud támadni Ukrajna. A nagy pontosságú csapásokra tervezett rakétarendszerrel lőszerraktárakat, parancsnoki állásokat, de akár légibázisokat is megsemmisíthetnek az ukránok.

Ez egy nagy pontosságú rakéta, nagyon hatékony, az amerikai fegyverek közt kiemelt szerepet játszik

– mondta el korábban lapunknak Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója.

A szakértő szerint a mostani döntéssel Biden kész tények elé állítja Donald Trump megválasztott amerikai elnököt. Az amerikai rakéták alkalmazása kemény válaszlépést válthat ki az oroszokból, amely az orosz–ukrán háború további eszkalációjához vezethet, és teljesen kiszámíthatatlanná teszi a háborús helyzetet.

Bár maga Vlagyimir Putyin orosz elnök nem szólalt meg a döntéssel kapcsolatban, egy szeptemberi nyilatkozatában óva intette a nyugati országokat egy hasonló lépéstől, mivel álláspontja szerint ez egyenlő lenne az érintett országok közvetlen bevonódásával a háborúba. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov arra figyelmeztetett, hogy az amerikai lépés minőségileg új helyzetet teremt.

Az óriási kockázat ellenére a háborúpárti politikusok siettek üdvözölni a döntést. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője például úgy fogalmazott, hogy „Ukrajnának az általunk biztosított fegyvereket nemcsak arra kéne használnia, hogy a nyilakat megállítsa, hanem arra is, hogy az íjászokat eltalálja, és remélem, hogy ebben a tagállamok is egyet fognak érteni”.

Emmanuel Macron francia elnök is helyeselte Biden döntését, egyben igyekezett az orosz félre tolni az eszkaláció felelősségét.

Oroszország az egyetlen hatalom, amely eszkalációs döntést hozott… valójában ez a törés vezetett az USA döntéséhez

– nyilatkozta a francia elnök, aki maga is 

támogatna egy hasonló döntést a francia SCALP rakéták ügyében.

A Le Figaro francia napilap meg is szellőztette, hogy Nagy-Britannia és Franciaország is megadta az amerikaihoz hasonló engedélyt a közös fejlesztésű SCALP és Storm Shadow rakétákkal kapcsolatban, azonban a cikket később módosították, és az erre vonatkozó rész kikerült belőle.

Annalena Baerbock német külügyminiszter is lelkesen helyeselt az amerikai engedély hírére. Több német politikus pedig arra sürgette Olaf Scholz kancellárt, hogy küldjön Taurus rakétákat a háborúban álló kelet-európai országnak.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint „az agresszió áldozatának joga van megvédeni magát”.

A kórusból természetesen nem maradhatott ki a Soros család sem. Soros György fia, Alex Soros „remek hírnek” nevezte Joe Biden lépését.

Alig néhány politikus szólalt fel a józan ész hangján. Az Egyesült Államokban Marjorie Taylor Greene arra hívta fel a figyelmet, hogy „a háborús uszítók elég őrültek ahhoz, hogy amerikai csapatokat vezényeljenek Ukrajnába, hogy harcoljanak Oroszország ellen”.

Mike Lee utahi szenátor arról írt, hogy a liberálisok háborút akarnak, mert annak örve alatt növelhetik az államapparátust, Elon Musk technológiai vállalkozó pedig egyetértett a véleménnyel.

Robert Fico videóüzenetben kommentálta az amerikai államfő döntését, élesen elítélve és a „feszültség példátlan mértékű eszkalációjának” nevezve azt.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter pedig úgy fogalmazott:

Az Egyesült Államokban a – hatalomból kiszavazott – saját pártja által levett, sokak által megkérdőjelezett kapacitásokkal rendelkező, hivatalából két hónap múlva távozó elnök(kel) olyan döntéseket hoz(at)hat(nak), melyek világméretű katasztrófához vezetnek

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.