A politikus beszélt a lengyel célokról, a migrációs politikáról valamint az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos véleményéről is. A Patrióták Európáért magyarországi ülésével kapcsolatban korábban a dán Anders Vistisent és a spanyol Jorge Buxadé Villalbát kérdeztük.
– Mi a jelentősége a Patrióták Európáért budapesti találkozójának?
– A budapesti találkozónak több fontos eleme is volt. Először is, azt mutatta, hogy a csoport fejlődik, dinamikusan működik, ez csak a gyümölcsöző együttműködés kezdete. A képviselők és küldöttségek közös értékeken osztoznak, amelyek közül az egyik a migrációs politikához való hozzáállásuk. Ezért született a migrációs politikáról szóló közös nyilatkozat is.
– Hogyan lehet Európát helyreállítani, és milyen szerepet játszik ebben Orbán Viktor az EU szintjén?
– Az EU prioritásainak megváltoztatása nagyon nehéz. Ez a változás két szinten zajlik: a tagállamok kormányainak változása és személyi csere az Európai Parlamentben. Orbán Viktor nem adta meg magát a politikai korrektségnek, és sikeresen képviseli az általa képviselt állam érdekeit. Az EU szintjén Orbán miniszterelnök nagy sikere az Európai Parlament harmadik legnagyobb, és egyben a legnagyobb jobbközép és konzervatív csoportjának létrehozása.
– Mi a véleménye az Európai Unió migrációs politikájáról és a migrációs paktumról?
– Természetesen nagyon kritikus vagyok a Migrációs és Menekültügyi Paktummal szemben. A migrációs politika a tagállam kizárólagos hatáskörébe tartozik, és a kormánynak kell eldöntenie, hogy kit akar beengedni az országába, és ki nemkívánatos. A legfontosabb azonban az, hogy az EU egyáltalán nem von le következtetéseket a tömeges migrációból. A migrációs témákat továbbra is a politikai korrektség uralja. A mi jelenlegi migrációs politikához való hozzáállásunk egyértelmű: Nem a tömeges, illegális és kontrollálatlan bevándorlásra!
– Mire lehet számítani a lengyel elnökségtől? Miben fog különbözni a magyar elnökségtől, és mely területeken fogják folytatni a magyar elnökség által képviselt politikákat?
– Először is, a magyar elnökséget az EU bojkottálta, bár meg kell jegyezni, hogy az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozója nagy siker volt. Sőt, a magyar elnökség a legrosszabb időszakra esett, az EP, ciklusának elejére. A lengyel elnökségről még nem sokat tudunk. Tusk miniszterelnök általánosságokat ismételget, de konkrét célokat egyelőre nem ismerünk.
– Milyen célokat szeretne pártja 2025-ben elérni?
– 2025-ben elnökválasztást tartanak Lengyelországban. A legfontosabb célunk, hogy jó eredményeket érjünk el, és megtartsuk a harmadik helyet a lengyel politikai színtéren.
– Hogyan lehet békét teremteni Európában, és milyen szerepet játszik ebben Orbán Viktor békemissziója?
– Ukrajnának kell meghoznia a saját „mi lesz ezután?” döntéseit. A Fehér Házban bekövetkező hatalomváltást, a Közel-Keleten zajló válságot, az Unió gyengeségét, a NATO bizonytalan jövőjét is figyelembe kell venni. Én is, mint mindenki más, szeretné ha vége lenne a háborúnak, de ez végső soron nem a mi döntésünk lesz.
Borítókép: Anna Brylka lengyel EP képviselő (Fotó: AFP)