A magyar miniszterelnök nyáron kezdett békemissziója a múlt héten a Vatikánban folytatódott, ahol kiemelt sajtófigyelem követte Orbán Viktor római látogatását. A katolikus egyházfő, Ferenc pápa arra bátorította Orbán Viktort, hogy folytassa a béketeremtésre irányuló erőfeszítéseit.
Orbán Viktor ezt követően Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel és Elon Muskkal találkozott Trump floridai rezidenciáján Mar-a-Lagóban. A mintegy háromórás megbeszélésen a miniszterelnök a béke kérdéséről is tárgyalt a január végén hivatalba lépő Donald Trumppal, aki, ahogy a miniszterelnök fogalmazott, azt követően tud érdemben tenni a tűzszünet érdekében.
Magyarország miniszterelnöke ma pedig telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal. A Kreml sajtószolgálata által kiadott közlemény szerint a felek megvitatták az ukrajnai helyzetet, írtuk korábban.
Orbán Viktor közösségi oldalán számolt be az orosz elnökkel folytatott egyórás telefonbeszélgetéséről, és azt hangsúlyozta:
A háború legveszélyesebb heteit éljük. Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében.
– Történelmi helyzetben vagyunk, az amerikai elnöki átmenet idejében – mondta el lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.
Miközben Brüsszelben mindent elkövetnek azért, hogy a háborút meghosszabbítsák és visszafordíthatatlanná tegyék, Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök azért dolgozik, hogy a béke legyen a nyugati szövetségi rendszerek fő feladata
– hangsúlyozta a szakértő.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és a nyugati szövetségesek anyagi támogatása, a németek által megígért Taurus rakéták, a katonák küldése mind abba az irányba mutat, hogy a háború mindenáron folytatódjon, tette hozzá a szakértő.
A magyar miniszterelnök viszont a béke barátjaként azon dolgozik, hogy a háború vége és a tűzszünet elérhető közelségbe kerüljön
– összegezte Kiszelly Zoltán.