Los Angeles-i tűzvész: a tűz terjedésével csak az összeesküvés-elméletek tudják felvenni a lépést

Az elmúlt napokban egyre több összeesküvés-elmélet látott napvilágot a Los Angeles-i tüzek eredetéről. Szakértők szerint ezek a teóriák a közösségi médiában gyorsan terjednek, és sokan azért fogadják el őket, mert érzelmileg megterhelő eseményekre keresnek egyszerű magyarázatot.

Forrás: CBS News2025. 01. 17. 9:04
Leégett tengerparti házak a Palisades-tűz után Los Angeles térségében, 2025. január 16-án Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évek pusztító erdőtüzei számos összeesküvés-elmélet terjedéséhez vezettek. A CBS News szerint a legutóbbi amerikai erdőtüzek kapcsán különösen sok ilyen teória terjedt a közösségi médiában, amelyek több millió megtekintést értek el.

Az egyik legelterjedtebb teória az úgynevezett irányított energiafegyverek használatát feltételezi, amelyek állítólag lézerekkel vagy mikrohullámú rendszerekkel gyújtják fel a területeket.

 Szakértők azonban többször is cáfolták ezeket az állításokat, hangsúlyozva, hogy a szabálytalan égési mintázatok természetes tényezőkre vezethetők vissza, mint például a szél, a domborzat és a növényzet.

Bár az Egyesült Államok valóban fejlesztett és tesztelt ilyen fegyvereket katonai célokra, nincs hiteles bizonyíték arra, hogy ezeket polgári környezetben, például erdőtüzek előidézésére használták volna.

Egy másik felkapott elmélet szerint az időjárás ember által manipulálható, és az erdőtüzek szándékos előidézése vagy éppen megakadályozása érdekében alkalmaznak technológiákat, például a felhőmagvasítást. 

A felhőmagvasítás lényege, hogy megfelelő méretű részecskéket juttatnak a felhőkbe, amelyeken aztán összegyűlnek a mikroszkopikus vízcseppek, a megnövekedett tömegű részecskék pedig a vízzel együtt csapadék formájában a földre hullanak.  

Bár az időjárás-módosítás kísérletei, mint például a felhőmagvasítás valóban léteznek, szakértők szerint ezek nem képesek ilyen mértékű természeti katasztrófák előidézésére.

Egy másik gyakori teória szerint az erdőtüzeket szándékosan okozzák, hogy területeket tisztítsanak meg a jövőbeli okosvárosok építése érdekében. Az elmélet hívei szerint a tűzvészek helyén kialakuló kármentesített területek alkalmasak az új technológiai fejlesztésekre, azonban nincs hiteles bizonyíték az ilyen szándékosságra. 

Los Angeles például 2028-ra tervezi elérni az okosváros-célkitűzéseit, ami viszont tovább táplálja az ilyen teóriákat.

Továbbá egyesek azt állítják, hogy a hírességek birtokainak megsemmisítését célzó tüzek mögött is szándékosság áll. Az elmélet szerint bizonyos celebek, például Diddy ellen folyamatban lévő perek és bizonyítékok megsemmisítésére használják fel az erdőtüzeket. 

A szakértők hangsúlyozták, hogy az érzelmileg megterhelő események, mint az erdőtüzek táptalajt biztosítanak az összeesküvés-elméleteknek, mivel az emberek egyszerű magyarázatot keresnek a komplex jelenségekre. Joseph Uscinski, az American Conspiracy Theories társszerzője szerint a közösségi média hatása tovább erősíti ezek terjedését, mivel ellenőrizetlen információk gyorsan elérhetnek széles közönséget. Az ilyen elméletek ellen a kritikus gondolkodás és a megbízható forrásokból származó információk segíthetnek leginkább.

 

Borítókép: Leégett tengerparti házak a Palisades-tűz után Los Angeles térségében 2025. január 16-án. Az erős szelek által felerősített tüzek több mint 27 halálos áldozatot követeltek, és a hatóságok több mint 180 ezer embert kényszerültek evakuálni (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.