Az elmúlt évek pusztító erdőtüzei számos összeesküvés-elmélet terjedéséhez vezettek. A CBS News szerint a legutóbbi amerikai erdőtüzek kapcsán különösen sok ilyen teória terjedt a közösségi médiában, amelyek több millió megtekintést értek el.
Az egyik legelterjedtebb teória az úgynevezett irányított energiafegyverek használatát feltételezi, amelyek állítólag lézerekkel vagy mikrohullámú rendszerekkel gyújtják fel a területeket.
Szakértők azonban többször is cáfolták ezeket az állításokat, hangsúlyozva, hogy a szabálytalan égési mintázatok természetes tényezőkre vezethetők vissza, mint például a szél, a domborzat és a növényzet.
Bár az Egyesült Államok valóban fejlesztett és tesztelt ilyen fegyvereket katonai célokra, nincs hiteles bizonyíték arra, hogy ezeket polgári környezetben, például erdőtüzek előidézésére használták volna.
Egy másik felkapott elmélet szerint az időjárás ember által manipulálható, és az erdőtüzek szándékos előidézése vagy éppen megakadályozása érdekében alkalmaznak technológiákat, például a felhőmagvasítást.
A felhőmagvasítás lényege, hogy megfelelő méretű részecskéket juttatnak a felhőkbe, amelyeken aztán összegyűlnek a mikroszkopikus vízcseppek, a megnövekedett tömegű részecskék pedig a vízzel együtt csapadék formájában a földre hullanak.
Bár az időjárás-módosítás kísérletei, mint például a felhőmagvasítás valóban léteznek, szakértők szerint ezek nem képesek ilyen mértékű természeti katasztrófák előidézésére.