Az elnöki stáb a beiktatásokra nem szokott külföldi állam- és kormányfőket meghívni. Donald Trump elnöki csapata ugyan eljátszott a gondolattal, hogy változtatnak ezen, de végül úgy döntöttek, nem rúgják fel a hagyományt – írta a Mandiner.
A beiktatás helyszíne, a Capitolium nyugati oldalán felállított lelátó, amelyen több ezer szék áll az amerikai politikai elit rendelkezésére. Ezek a székek előre kiosztásra kerülnek az amerikai kongresszus tagjai és más magas rangú meghívottak számára.
A helyekért gyakran komoly üzleti játszmákat folytatnak, van, aki több százezer dollárt is hajnalodó fizetni, hogy részt vehessen az ünnepi eseményen.
Aki megszerzi a részvételi lehetőséget, általában kapcsolatépítő céllal érkezik, és gyakran hivatalos meghívásként kommunikálja azt, hogy a lelátóról figyelhette az eseményt.
Ez az oka annak, hogy a háttérben intenzív lobbizás zajlik: egyes politikusok és küldöttségek mindent megtesznek annak érdekében, hogy helyet kapjanak a lelátón, hazájukban pedig politikai tőkét kovácsoljanak abból, hogy ott lehettek az amerikai elnök beiktatási eseményen.
Eközben a Trumphoz közel álló politikai szövetségesek, mint például a Patrioták küldöttsége, látványosan képviseltetik magukat, hogy jelezzék támogatásukat.
Ami Magyarországot illeti, Orbán Viktor miniszterelnök nem vesz részt az eseményen. Trump stábja – a hagyományokhoz hűen – nem hívott meg külföldi állam- és kormányfőket a beiktatásra – írja a lap.
A kormányfő aznap a magyar soros uniós elnökséget értékelő konferencián vesz részt.
Donald Trump, győzelme óta már többször tárgyalt Orbán Viktorral
A magyar kormányfővel egyébként győzelme óta többször tárgyalt már a leendő amerikai elnök, legutóbb az elnökválasztás utáni hetekben, egészen pontosan december 9-én, amikor Orbán Viktor tárgyalást folytatott Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltzcal. A találkozóra a floridai Mar-a-Lagóban került sor, ami – szakértők szerint – jól mutatta a két politikus jó személyes viszonyát. Kampánya során Trump egyértelműen kijelentette, hogy véget vet a háborúnak, méghozzá gyorsan.
A hagyomány szerint külföldi vezetők nem vesznek részt a beiktatáson
Bár hagyományosan az Egyesült Államok elnöki beiktatásán nem vesznek részt külföldi vezetők, Donald Trump meghívást küldött Hszi Csin-ping kínai elnöknek. Hszi visszautasította a felkérést, helyette egy magas rangú küldöttet küld Washingtonba, de más országok vezetői minden eszközt bevetnek, hogy ott legyenek az eseményen.
Mindenki megőrült. Chile, Peru, Nigéria, Mozambik – mind versengenek a részvételért
– nyilatkozta egy regisztrált washingtoni ügynök, aki szerint ezek a vezetők alig várják, hogy részt vehessenek az eseményen.
Mindezek ellenére versenyfutássá vált a nem túl befolyásos külföldi vezetők körében, hogy ott legyenek Donald Trump január 20-i beiktatási ünnepségére, amelyen az új elnök leteszi az esküt
– írta meg a Mandiner, a New York Post nyomán.
A meghívott vendégek azonban akár több meghívót is kaphatnak, mellyel szabadon rendelkeznek. Ha például Elon Musk 40 meghívót kap, akár Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt is meghívhatja. Emellett gyakori, hogy különböző szervezetek, például think tankek is jelentős számú helyet kapnak, amelyeket aztán továbbosztanak politikai szövetségeseiknek vagy vendégeiknek.
Így zajlik a beiktatási ceremónia
A Capitolium nyugati oldalánál tartandó beiktatáson John Roberts főbíró adja majd le az esküt Trumpnak, aki az Egyesült Államok 47. elnöke lesz. Az ünnepséget gálák és rendezvények sora követi majd Washingtonban, a hatalom békés átadásának tiszteletére.
Akárcsak az amerikai cégek és tehetős adományozók, akik sorban állnak, hogy hozzájáruljanak Trump beiktatási alapjához – amely jelenleg több mint 170 millió dollárral rendelkezik –, a külföldi vezetők is saját érdekeiket akarják érvényesíteni a leendő adminisztráció előtt.
Egy Trump-közeli forrás szerint Zelenszkij környezete minden lehetséges csatornát megpróbál kihasználni, hogy eljuttassa kérelmét Trump szövetségeseihez.
Bryan Lanza, Trump korábbi kampánytanácsadója szerint a világ vezetői azért igyekeznek jelen lenni a beiktatáson, hogy először kerüljenek kapcsolatba az új elnökkel, és még a válságok kezeléséről szóló döntések előtt érvényesítsék álláspontjukat az új nemzetközi stratégiában.
Borítókép: Beiktatási ceremónia próbája Washingtonban (Fotó: Getty Images via AFP/2025 Getty Images)