„A decemberi EU-csúcs óta nagyot fordult a világ. A mi célunk, hogy Magyarország a változások nyertese legyen. Akkor is, ha ez a brüsszeli bürokratáknak nem tetszik” – ezt írta a közösségi oldalán a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor ma Brüsszelben tárgyalást folytat Mark Rutte NATO-főtitkárral – erősítette meg korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Orbán Viktor részt vesz az uniós vezetők nem hivatalos brüsszeli ülésén is. Az EU állam- és kormányfői a brüsszeli Egmont-palotában gyűlnek össze, ahol az európai védelemről és biztonságpolitikai kérdésekről fognak megbeszéléseket folytatni. A tárgyalásokon Mark Rutte, a NATO főtitkára és Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke is részt vesz.
Ahogy a miniszterelnök is utalt rá, megváltozott a helyzet a legutóbbi uniós csúcs óta, beiktatták hivatalába Donald Trump amerikai elnököt, és most már látjuk azt, hogy mi az az irány, amit képvisel az Egyesült Államok
– mondta el lapunknak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.
– Európának is igazodnia kell ehhez, és egy önálló Európa-politikát kialakítani, amit Orbán Viktor miniszterelnök már régóta szorgalmaz – tette hozzá.
– Ennek fontos része a védelempolitika, hiszen azt látjuk, hogy Európa teljes mértékben az Egyesült Államokra támaszkodik, nem véletlen, hogy a NATO-főtitkár is jelen lesz ezen az informális csúcson, ahol a biztonságpolitika és az orosz–ukrán háború kérdésköre lesz a kiemelt téma.
Deák Dániel arra is rámutatott: ma már azt látjuk, hogy az amerikai álláspont a magyar álláspont lett a háború ügyében. Az új amerikai külügyminiszter a hétvégén egy interjúban arról beszélt, hogy hatalmas hiba volt elhitetni Ukrajnával, hogy le tudják győzni Oroszországot. Az eszkaláció következtében pedig Ukrajna hatalmas veszteséget volt kénytelen elszenvedni.
Orbán Viktor a háború kitörése óta azt mondja, hogy tűzszünet és béketárgyalás kell. A magyar álláspont pedig ma már a világ vezető országának is az álláspontjává vált, és ez mindenképpen hatással kell legyen az európai álláspontra is, hiszen Brüsszelben még mindig azt látjuk, hogy a háborúpárti álláspont van többségben
– hangsúlyozta Deák Dániel.
A szakértő szerint az informális csúcson a magyar miniszterelnök ezt a patrióta álláspontot fogja majd képviselni, és a háborúpárti álláspontot szeretné megváltoztatni Brüsszelben.
Az egyértelmű, hogy most már a magyar álláspont mögött van a nyugati világ vezető hatalma is
– összegezte Deák Dániel.