Mark Rutte NATO-főtitkár a müncheni biztonságpolitikai konferencián bejelentette, hogy a szövetségeseknek a GDP három százalékánál lényegesen többet kell költeniük védelemre, reagálva ezzel Trump ötszázalékos követelésére és az orosz fenyegetésre.

Rutte elmondta, hogy az Egyesült Államok jogosan kéri ezt az emelést, hiszen az elmúlt negyven évben, különösen a berlini fal leomlása óta, Európa és Kanada nem fordított elegendő pénzt a védelemre. A jelenlegi orosz fenyegetés és az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtás miatt ez a lépés elengedhetetlen Rutte szerint.
A jövőbeli kiadás magasságát a júniusi hágai NATO-csúcstalálkozón állapítják meg.
Rutte hangsúlyozta, hogy a védelmi kiadások növeléséhez más területeken prioritásváltásra lesz szükség, ami nehéz döntéseket követel a kormányoktól. A NATO új célokat határoz meg, amelyek előirányozzák, hogy hová kell irányítani a pluszforrásokat.
Rutte szerint egyértelmű a légvédelmi rendszerek, a nagy hatótávolságú rakéták és a harckocsik hiánya.
A főtitkát megerősítette, hogy Washington elkötelezett a NATO mellett, annak ellenére, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter korábbi megjegyzései kétségeket ébresztettek az amerikai jelenlét hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatban. Rutte kiemelte, hogy az Egyesült Államok a NATO GDP-jének több mint ötven százalékát teszi ki, így a szövetség elsősorban amerikai szervezet.
A főtitkár hangsúlyozta, hogy az ukrajnai béketárgyalások során minden szóba jöhet, de azt is leszögezte, hogy a háborúnak úgy kell véget érnie, hogy Putyin egyetlen négyzetkilométert se szerezzen meg Ukrajnából.
Borítókép: Mark Rutte NATO-főtitkár (Fotó: AFP)